Dlaczego koronawirus jest niebezpieczny? Chiński ekspert wyjaśnia

18.03.2020
Aktualizacja: 25.03.2020 11:44
Dlaczego koronawirus jest niebezpieczny
fot. Shutterstock

Koronawirus SARS-CoV-2 jest bardzo niebezpieczny – uważa główny chiński ekspert ds. epidemii Zhong Nanshan. I dodaje: – Bo jest  patogenem nowym i wciąż zbyt słabo poznanym. 

– SARS-CoV-2 jest znacznie bardziej zaraźliwy niż SARS czy MERS, a śmiertelność wśród osób zarażonych jest wysoka, zwłaszcza w porównaniu z grypą – uważa chiński ekspert. I dodał, że z ich wyliczeń wynika, że każda osoba zarażona – przy braku interwencji medycznej – zaraża średnio prawie trzy inne osoby (bazowy współczynnik reprodukcji R0).

Zdaniem eksperta jest jeszcze kilka innych problemów. I wymienia:

  • nie dysponujemy obecnie żadną zweryfikowaną, specyficzną terapią, skuteczną przeciwko COVID-19; skuteczność leków przeciwwirusowych przeciwko COVID-19 nie została jak dotąd potwierdzona,
  • SARS-CoV-2 jest wysoce zaraźliwy, również w okresie inkubacji, czyli zanim pojawią się objawy, z badań wydzielin z dróg oddechowych wynika, że pacjenci są najbardziej zaraźliwi w pierwszych dwóch tygodniach od infekcji,
  • nie ma na razie potwierdzonej w testach skutecznej szczepionki przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2, choć prace nad nią prowadzi wiele instytucji, m.in. w Chinach, USA czy ośrodkach w Europie.

Biorąc pod uwagę powyższe, zdaniem Zhonga Nanshana, kraje zmagające się z koronawirusem muszą działać szybko i zdecydowanie, sięgając po drastyczne i agresywne środki w walce z wirusem, zwłaszcza w ogniskach pandemii:

  • muszą badać jak najwięcej osób,
  • muszą izolować wszystkich potencjalnie zarażonych, czyli tych, którzy mieli kontakt z zarażonymi, nawet jeśli nie mają one objawów,
  • muszą edukować na temat potrzeby izolacji. Zdaniem eksperta nie wystarczy zamknąć miast, jeśli ludzie będą gromadzić, np. w kawiarniach.

Zdaniem Zhonga Nanshana, środki zastosowane przez Chiny okazały się skuteczne, a kraje świata mogą brać z nich przykład, choć powinny przystosować je do własnych warunków geograficznych, demograficznych czy epidemiologicznych.

W Chinach osób zarażonych koronawirusem SARS-CoV-2 jest ponad 81 tys., w tym u prawie 57 tys. osób objawy ustąpiły samoistnie lub pod wpływem zastosowanego leczenia objawowego. Zmarło ponad 3,1 tys. osób (dane z 18.03.2020 r.). W ostatnich tygodniach liczba nowych osób zarażonych spadała. W ciągu ostatniej doby było tylko 21 nowych przypadków.

Źródło: PAP