Oceń
Autorami raportu "Global Burden of Disease Study 2019" jest przeszło 5,5 tys. uczonych ze 152 krajów. Pieniądze na te działania naukowe pochodzą z Fundacji Billa i Melindy Gatesów. Dzięki nim poddano analizie 286 przyczyn zgonów, a także 369 chorób oraz 87 czynników ryzyka panujących w ub. roku w 204 krajach i regionach. Wnioski z raportu zostały opublikowanego przez magazyn "The Lancet".
Wnioski płynące z najnowszych raportów w pewnym stopniu zasmucają. Niestety, nie tylko ciągle krócej cieszymy się zdrowiem niż życiem, ale też pogłębia się przepaść pomiędzy długością życia i długością życia w zdrowiu. Liczby pokazują, że trzy dekady temu różnica pomiędzy przewidywaną długością życia a długością życia w zdrowiu wynosiła 8,5 roku. Obecnie - już 10 lat. Dla przykładu Polacy urodzeni w 1990 r. mogli liczyć na przeżycie 71,1 roku (ci z rocznika 1950 ledwie na 59 lat), w tym 61,9 roku w zdrowiu.
Skąd ta rosnąca globalnie przepaść pomiędzy życiem a zdrowiem? Zdaniem naukowców wszystko przez szalejącą na świecie pandemię chorób przewlekłych.”To koktajl chorób przewlekłych i pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 wywołał perfekcyjny sztorm” – mówią. Zdaniem autorów publikacji ta pandemia chorób przewlekłych przyczyniła się do wysokiej śmiertelności z powodu COVID-19 wywoływanej przez koronawirusa SARS-CoV-2.
To nie wszystko. Gorzej radzimy sobie też ze stylem życia – żyjemy coraz bardziej niezdrowo. Według danych z 2019 roku najwięcej ludzi zmarło z powodu nadciśnienia krwi (10,8 mln zgonów), palenia tytoniu (8,71 mln zgonów) i złej diety (7,94 mln).
Według raportu w 2019 r. najwięcej ludzi zabiło:
- nadciśnienie krwi (10,8 mln zgonów - to zabójca przede wszystkim kobiet)
- palenie tytoniu (8,71 mln - zabija głównie mężczyzn)
- zła dieta (7,94 mln)
- zanieczyszczenie powietrza (6,67 mln)
- zbyt wysoki poziom cukru we krwi (6,5 mln)
- nadwaga lub otyłość (5,02 mln)
- wysoki poziom LDL, czyli złego cholesterolu (4,4 mln)
- niewydolność nerek (3,16 mln)
- niedożywienie (2,94 mln)
- nadużywanie alkoholu (2,44 mln)
Z kolei główne powody utraty zdrowia to:
- choroby noworodków
- niedokrwienność serca
- udar
- infekcje dolnego układu oddechowego
- biegunki
- przewlekła obturacyjna choroba płuc (jej główną przyczyną jest palenie)
- wypadki drogowe
- cukrzyca
- ból pleców w odcinku lędźwiowo-krzyżowym
- wady wrodzone
Po kilku miesiącach pandemii wiemy już, że prawie wszystkie - jeśli nie wszystkie - ofiary śmiertelne COVID-19 to osoby cierpiące na choroby współistniejące. – A większości chorób przewlekłych moglibyśmy uniknąć – podkreśla główny autor publikacji w "Lancecie" prof. Christopher Murray z Uniwersytetu Waszyngtońskiego w Seattle. – Wystarczyłoby zmienić niezdrowe przyzwyczajenia, szczególnie te dotyczące diety i nieaktywności fizycznej – podkreśla specjalista.
Źródło: Gazeta Wyborcza
Oceń artykuł