Zamknij

Deltakron. Na Cyprze wykryto nową kombinację koronawirusa

10.01.2022 16:46
Deltakron - nowa kombinacja koronawirusa
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER

Na Cyprze pojawił się nowy szczep koronawirusa, który jest kombinacją dwóch znanych już i powodujących najwięcej zakażeń wariantów: Delty i Omikrona. Wykryto już kilkadziesiąt przypadków nowej kombinacji SARS-CoV-2.

Specjaliści uważnie przyglądają się Deltakronowi (lub Delmikronowi), bo tak nazwano nową kombinację, i zastanawiają się, jaka będzie jego zakaźność i jak ciężkie objawy COVID-19 będzie powodował. O odkryciu poinformował Leondios Kostrikis, profesor nauk biologicznych na Uniwersytecie Cypryjskim. Na Cyprze wykryto 25 przypadków zakażenia Deltakronem, jednak na razie jest za wcześnie, by określić jak ciężkie są skutki takiego zakażenia.

Spotkanie Delty i Omikrona

Wariant Omikron coraz powszechniej występuje w Europie, ale na tym obszarze wciąż dominującym wariantem jest Delta. To budzi kolejne obawy badaczy, kiedy dwa warianty uznane za WHO za najgroźniejsze spotkały się na jednym obszarze – powiedziała dr Karolina Krupa-Kotara ze Śląskiego Uniwersytety Medycznego w Katowicach. Efektem tego jest powstanie hybrydy Deltakron, czyli kombinacji wariantów Delta i Omikron.

Deltakron łączy cechy Delty i Omikrona. Prof. Kostrikis wyjaśnia, że mutacje dotyczą wariantu Delta, w którym zauważono zmiany w białku kolca. – Ma on siedem mutacji charakterystycznych dla wariantu Omikron – tłumaczył naukowiec.

Czy Deltakron jest niebezpieczny?

Naukowiec z Cypru podkreśla, że jest jeszcze za wcześnie, by ocenić, jak groźny jest Deltakron. – Przyszłość pokaże, jak bardzo niebezpieczny jest ten wariant: czy jest bardziej zakaźny i przejmie dominację – ocenił prof. Kostrikis. Według niego jednak, nowy szczep powstały z kombinacji Delty i Omikrona nie ma szans z wysoce zaraźliwym wariant Omikron, który najprawdopodobniej go wyprze.

Dr Krupa-Kotara także uspokaja: – Wstępne dane z całego świata pokazują, że Omikron nie jest tak groźny jak grypa, a nawet Delta, więc połączenie obu wariantów koronawirusa raczej nie powinno być bardzo niebezpieczne – dodaje.

Źródło: Medexpress.pl / Wp.pl