Zamknij

Deksametazon: tani i łatwo dostępny lek ratuje życie chorych na COVID-19. "To przełom"

17.06.2020
Aktualizacja: 05.11.2020 18:10

Według brytyjskich naukowców deksametazon, znany od lat steryd o działaniu przeciwzapalnym jest ratunkiem dla pacjentów chorych na ciężką postać COVID-19. Jak deksametazon działa w leczeniu COVID-19, infekcji wywoływanej przez koronawirusa SARS-CoV-2? Jakie są wskazania i przeciwwskazania tego leku?

Deksametazon: lek na COVID-19. Jak działa?
fot. Shutterstock
  • Naukowcy potwierdzili, że deksametazon pomaga pacjentom chorym na COVID-19.
  • Dzisiaj (16.06.2020) deksametazon ogłoszono pierwszym lekiem, którego skuteczność przeciw COVID-19 jest potwierdzona klinicznie.
  • Sprawdź, jak deksametazonoże działa w leczeniu COVID-19, infekcji wywoływanej przez koronawirusa SARS-CoV-2.

Deksametazon: lek, który oceli przed COVID-19?

W czasie, gdy wciąż poszukiwany jest lek na COVID-19, brytyjscy lekarze sprawdzili działanie znanego już leku – deksametazonu. Według doniesień BBC, jeśli lek byłby podawany chorym Wielkiej Brytanii od początku pandemii, mógłby ocalić nawet pięć tysięcy osób. Ponieważ jest tani, może również przynieść ogromne korzyści w biednych krajach zmagających się z dużą liczbą pacjentów z COVID-19.

Badanie przeprowadzili naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego, na ponad 6 tysiącach pacjentów zarażonych koronawirusem. Grupę 2104 pacjentów przydzielono losowo do grupy otrzymującej deksametazon w dawce 6 mg raz na dobę (doustnie lub dożylnie) przez dziesięć dni i porównano z 4321 pacjentami leczonymi w inny sposób.

Według badaczy, deksametazon pozwolił o jedną trzecią zmniejszyć liczbę zgonów pacjentów podłączonych do respiratorów oraz o jedną piątą w przypadku osób, którym podano tlen. Nie odnotowano żadnej poprawy stanu zdrowia w przypadku pacjentów, którzy chorowali na COVID-19, ale nie mieli problemów z oddychaniem. U pacjentów podłączonych do respiratorów, ryzyko śmierci spadło z 41 do 28%, a u tych, którym podawano tlen – z 25 do 20%.

Po badaniu deksametazon ogłoszono pierwszym lekiem, którego skuteczność przeciw COVID-19 jest potwierdzona klinicznie. Prof. Peter Horby, kierujący projektem badawczym powiedział: „Jak dotąd wykazano, że jest to jedyny lek zmniejszający śmiertelność i znacznie go zmniejszający. To duży przełom”.

Inny uczestnik badania, prof. Martin Landray stwierdził, że wyniki sugerują, że na każdych ośmiu pacjentów z COVID-19 leżących pod respiratorami, możliwe będzie uratowanie jednego życia.

„Istnieje wyraźna, wyraźna korzyść. Leczenie deksametazonem trwa do 10 dni i kosztuje około 5 funtów na pacjenta. Jest to lek dostępny na całym świecie” – powiedział prof. Landray dodając, że w stosownych przypadkach pacjenci w szpitalu powinni otrzymać go niezwłocznie. Przestrzegł jednak chorych przed samodzielnym stosowaniem go w domu.

Deksametazon: jak lek działa na COVID-19?

Deksametazon to tani i bardzo popularny lek, który ma działanie przeciwzapalne, przeciwalergiczne i immunosupresyjne. Stosowany jest w leczeniu obrzęków mózgu, wstrząsu anafilaktycznego, astmy, ostrego zapalenia dróg oddechowych z niedrożnością, zachłystowym zapaleniu płuc. Przeciwzapalne i przeciwalergiczne działanie ujawnia się już po kilku minutach po podaniu dożylnym, jak i domięśniowym.

Deksametazon jest używany w celu zmniejszenia stanu zapalnego w organizmie osoby chorującej na COVID-19. Dodatkowo, pomaga ograniczyć negatywne skutki tzw. burzy cytokin, czyli nadmiernej reakcji organizmu, który samodzielnie próbuje zwalczyć stan zapalny.

Jest to pierwszy lek, który udowodnił, że redukuje liczbę zgonów spowodowanych przez COVID-19, nie jest jakimś nowym, drogim lekiem, ale starym, niedrogim sterydem.  Lek podaje się dożylnie na intensywnej terapii, w postaci tabletek mniej poważnie chorym pacjentów.

Deksametazon: przeciwwskazania

Niestety substancja ta, podobnie jak wiele innych leków, może wywoływać wiele działań niepożądanych. Nie powinny tego preparatu przyjmować osoby z:

  • chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy,
  • osteoporozą,
  • chorobą wirusową,
  • chorobą grzybiczą,
  • gruźlicą,
  • ostrą niewydolnością nerek,
  • kobiety w ciąży i karmiące piersią.

Źródło: bbc.com