Czy zwierzęta zarażają koronawirusem ludzi? Stanowisko WHO

06.07.2020
Aktualizacja: 06.07.2020 10:24
Czy koronawirusem można zarazić się od zwierząt?
fot. Shutterstock

Dyskusja, czy zwierzęta mogą zarażać koronawirusem ludzi, trwa w zasadzie od początku pandemii. Głos w tej sprawie po raz kolejny zabrała Światowa Organizacja Zdrowia.

Początkowo sprawa była prosta. Wydawało się, że zwierzęta nie mogą zarazić się koronawirusem SARS-CoV-2. Do czasu, gdy zakażenie potwierdzono u 17-letniego szpica w Hongkongu. Wówczas rozgorzała dyskusja, czy zwierzęta mogą przenosić koronawirusa na ludzi.

W kwietniu okazało się, że koronawirusem mogą zarazić się także koty. Chińscy naukowcy poinformowali, że przeprowadzili szereg badań, na m.in. na psach, kotach, kurczakach, świniach, kaczkach oraz fretkach, z których wynika, że koty są najbardziej podatne na zakażenie. Nie udowodniono jednak, żeby przekazywały one koronawirusa ludziom.

W tym czasie głośno też było o tygrysicy z nowojorskiego zoo, która koronawirusem zaraziła się od jednego z opiekunów, który zakażenie przechodził bezobjawowo.

Na początku lipca głos w tej sprawie po raz kolejny zabrała Światowa Organizacja Zdrowia. Dr Soumya Swaminathan z WHO powiedziała na konferencji, że istnieje bardzo małe ryzyko, by zwierzęta domowe mogły zarazić właścicieli - pisze PAP. Nie udowodniono, żeby psy czy koty przenosiły koronawirusa SARS-CoV-2 na właścicieli.

Światowa Organizacja Zdrowia podtrzymuje stanowisko, że zwierzęta odgrywają małą rolę w rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Na stronie WHO znaleźć można jednak informację, że odnotowano pierwsze przypadki zarażenia koronawirusem ludzi przez zwierzęta. Sprawa dotyczy hodowli norek, które najpierw zaraziły się od hodowców, a następnie przeniosły wirusa na innych ludzi. WHO monitoruje sytuację.

Najnowsze doniesienia na ten temat śledzić można TUTAJ>>

Źródło: PAP