Czy wirus może przenieść się na ubraniach? Jak postąpić z paczką od kuriera?

03.04.2020
Aktualizacja: 04.04.2020 12:11
Czy wirus może przenieść się na ubraniach? Jak postąpić z paczką od kuriera?
fot. Shutterstock

Mierzymy się z niezwykle niebezpiecznym wirusem. Na wiele sposobów próbujemy się bronić przed zarażeniem. Niebezpieczne jest każde wyjście i kontakt z ludźmi. Czy wirus może być przenoszony na ubraniu lub paczce? Czy konieczna jest ich dezynfekcja? Dowiedz się więcej.

Koronawirus: czy przenosi się go na ubraniach?

Wirus jest przenoszony, gdy jesteśmy twarzą w twarz z osobą chorą. Wirus przenoszony jest na ok. 2 metrów. Jeśli mielibyśmy przenieść cokolwiek na ubraniu, musielibyśmy być w bezpośredniej bliskości z osobą, która jest chora, żeby jej kropelki pary wodnej osiadły na naszym ubraniu. To jest dość mało prawdopodobne, jeśli mamy zachować odległości 2 metrów między sobą.

– Powinniśmy traktować nasze ubranie, jak fartuch, czyli zdjąć go zaraz po przyjściu do domu i ewentualnie uprać – podkreśla dr Paweł Grzesiowski, ekspert w dziedzinie immunologii i terapii zakażeń. Natomiast nie ma potrzeby wierzchnich ubrań – kurtek – myć czy prać po każdej wizycie w sklepie. Pamiętajmy, że sklep to nie jest wylęgarnia wirusa. To jest też miejsce, gdzie obecnie jest mało ludzi. Wirus w sklepie też na nas nie wskakuje. On potrzebuje człowieka, żeby na nasz osiąść wraz z tą parą wodną – dodał specjalista. Okazuje się, że wystarczy myć i dezynfekować ręce.

Czy koronawirus może być na paczkach?

Wirus jest w stanie przeżyć na papierze i tekturze ok. doby. Jednak, jeśli nawet kurier, który dostarczył paczkę i był chory, a drobne dawki przedostały się na opakowanie, należy umyć i zdezynfekować ręce zaraz po wyjęciu przedmiotu. – Nie ma sensu odkażać opakowań, bo wirus jest do nich przyklejony. Jeśli nawet tam jest, otwieramy opakowanie, wyrzucamy i najważniejsze – myjemy ręce.

Źródło: TVN