Zamknij

Czy trzeba myć zakupy po przyjściu ze sklepu? Tłumaczy dr Grzesiowski

15.04.2020
Aktualizacja: 05.11.2020 23:01
Koronawirus i zakupy: co powinniśmy odkażać?
fot. Shutterstock

Od czwartku (16.04) każdy w sklepie będzie musiał mieć rękawiczki i maseczkę. Czy to wystarczy, aby ochronić się przed zachorowaniem na COVID-19? Czy produkty spożywcze trzeba dodatkowo myć? Co powinniśmy odkażać po powrocie z zakupów? Czy należy wyrzucać torby, w których przynieśliśmy zakupy? Na wszystkie te wątpliwości odpowiedział dla Radia Zet, dr Paweł Grzesiowski, immunolog, ekspert terapii zakażeń.

Koronawirus a robienie zakupów: najważniejsze zasady

W czasie pandemii COVID-19 każdy krok wymaga ostrożności. Zanim wyjdziemy z domu, np. na zakupy, musimy wiedzieć, krok po kroku, czego unikać, a co obowiązkowo musimy zrobić.

Wyobraźmy sobie, że wracamy ze sklepu i wypakowujemy zakupy w rękawiczkach, którymi wcześniej dotykaliśmy produktów w sklepie. Czy to bezpieczne? Co powinniśmy zrobić na tym etapie?

Dr Paweł Grzesiowski radzi, aby myć jedynie produkty świeże (warzywa, owoce), nie ma potrzeby, żeby robić to z pozostałymi produktami w opakowaniu, np. masła, mleka itd. – Pamiętajmy, że my nie zarażamy się poprzez opakowanie, tylko ręką, którą przenosimy wirusa na okolice oczu, nosa czy ust. Po wypakowaniu zakupów z torby do lodówki umyjemy ręce, w ten sposób przerywamy transmisję wirusa – podkreśla ekspert.
Warto też wiedzieć, co należy zrobić po kolei, aby zmniejszyć ryzyko zakażenia.

Oto najważniejsze zasady, zalecane przez dra Pawła Grzesiowkiego.

  1. Nie należy traktować sklepu jak wylęgarni wirusa. Nie możemy do tego podchodzić w ten sposób, że wszystko w sklepie jest zakażone i jest tam jedna wielka kolonia wirusa.
  2. Nawet jeśli, ktoś przed nami chory był w tym sklepie i jakieś cząstki wirusa pozostały na opakowaniach, to przeniesienie z opakowania wirusa na organizm, następuje drogą kontaktową, a nie pokarmową. Czyli nie zarażamy się, zjadając coś, co mogło być skażone wirusem.
  3. Po zrobieniu zakupów, w domu należy umyć dokładnie ręce, wodą i mydłem. To w zupełności wystarczy.

Co w takim razie z torbami? Czy po zrobieniu zakupów powinniśmy je myć? Przede wszystkim ze względu na środowisko, starajmy się używać toreb wielokrotnego użytku.

– Torby niezależnie od pandemii, powinniśmy prać. Oczywiście, jeżeli są one z tekstylnego materiału lub tworzywa, odpornego na wodę. Powinniśmy je regularnie prać, ponieważ zakupy ogólnie są zabrudzone. Natomiast zupełnie inaczej jest z torbami plastikowymi czy foliowymi. Te możemy tylko umyć wodą i mydłem (lub płynem do mycia naczyń). Te torby też nie stanowią kolonii wirusowych – podkreśla dr Paweł Grzesiowski.

– Pamiętajmy – wirus przeżywa na tych wirusowych czy tekstylnych materiałach około doby w warunkach bardzo sprzyjających. Torba schowana do szuflady nie przeniesie się na domowników, tylko musimy pamiętać o higienie rąk. Ręce są wektorem zakażenia, a nie sama torba – dodaje.