Zamknij

Czy są różnice w objawach pomiędzy RSV, grypą a COVID-19?

25.08.2022
Aktualizacja: 25.08.2022 14:07

Patogeny wywołujące choroby, takie jak grypa, COVID-19 czy RSV, wciąż krążą w społeczeństwie. Gdy pojawiają się pierwsze objawy choroby, trudno rozpoznać, z którym patogenem mamy do czynienia. Czym mogą różnić się te choroby? Spróbujemy wyjaśnić.

Chora kobieta
fot. Shutterstock
 1. Objawy charakterystyczne dla RSV
 2. Objawy charakterystyczne dla grypy
 3. Objawy charakterystyczne dla COVID-19
 4. Jak zapobiegać tym chorobom?

Wirus RSV, grypy czy koronawirusy to wirusy układu oddechowego, dlatego wspólnym mianownikiem wywoływanych przez nich chorób są kaszel, katar czy gorączka. Istnieją jednak pewne subtelne różnice pomiędzy tymi chorobami. Jakie?

Wymienia je dr Frank Esper, specjalista chorób zakaźnych i pediatra, pracujący w Cleavland Clinic (USA).

Objawy charakterystyczne dla RSV

RSV (z ang. respiratory syncytial virus) to syncytialny wirus oddechowy, który może zaatakować osoby w każdym wieku, ale najbardziej niebezpieczny jest dla małych dzieci oraz osób starszych. Wywoływane przez niego zakażenie daje objawy, takie jak:

 • kaszel,
 • katar,
 • gorączka.

Jednak jego unikalnym objawem jest świszczący oddech (przypomina trochę dźwięk gwizdka lub grzechotki, gdy dziecko oddycha).

Większość zakażeń RSV przechodzi samoistnie. Oczywiście stosuje się leczenie objawowe (najlepiej pod kontrolą lekarza) i zaleca odpoczynek. To o tyle istotne, że czasem zakażenie to może doprowadzić do innych chorób, np. zapalenia oskrzelików, zapalenia płuc.

Objawy charakterystyczne dla grypy

W przebiegu grypy, podobnie jak w przypadku innych zakażeń, również mogą pojawić się kaszel, katar oraz gorączka. Jednak wysokość temperatury może sugerować, że mamy do czynienia właśnie z grypą.

Bardzo wysoka gorączka, powyżej 39-40 st. C jest właśnie charakterystycznym objawem grypy. Oprócz tego mogą się pojawić nasilone nudności, wymioty. Oczywiście te ostatnie objawy mogą również pojawić się w przypadku innych zakażeń, ale w grypie mogą być one nasilone. Chorzy czują się fatalnie. Ten stan może nasilać odwodnienie.

Nieleczona grypa może prowadzić do wielu powikłań, m.in. do zapalenia płuc, serca, mózgu, tkanki mięśniowej, a także infekcji zatok i uszu.

Objawy charakterystyczne dla COVID-19

Objawy COVID-19, choroby wywoływanej przez koronawirusa SARS-CoV-2, są podobne do grypy i RSV. Ale w przeciwieństwie do innych wirusów, koronawirus może mieć poważny wpływ nie tylko na układ oddechowy, ale również i inne narządy, m.in. serce, naczynia krwionośne. Przechorowanie COVID-19 może prowadzić do długoterminowych skutków, np. mgły mózgowej.

Jakie objawy są charakterystyczne dla COVID-19? Jest ich kilka, ale są one wywoływane przez różne szczepy, np. Alfa, Delta czy Omikron, i może się zdarzyć, że ktoś będzie miał COVID-19, ale ten objaw nie pojawi się u niego, bo infekcję wywołał szczep, któremu ten objaw nie towarzyszy. O jakich objawach mowa?

 • Całkowita utrata smaku i węchu (w grypie czy innych infekcjach te zmysły są przytłumione, ale z COVID-19 ich utrata może być całkowita i na szczęście odwracalna po jakimś czasie).
 • Wymioty i biegunka.

Jeśli nie masz pewności, z jakim rodzajem infekcji masz do czynienia, zgłoś się do lekarza, który albo na podstawie wywiadu lekarskiego, albo wykonanych testów, ustali źródło infekcji i zleci odpowiednie leczenie. Czasami zdarzają się koinfekcje, czyli zakażenia kilkoma różnymi wirusami na raz (zwłaszcza u dzieci w wieku przedszkolnym). Ale leczenie w takim przypadku jest podobne, głównie objawowe.

Jak zapobiegać tym chorobom?

Aby uniknąć zachorowania, warto również:

 • zaszczepić się przeciwko grypie czy COVID-19,
 • nosić maseczkę w miejscach publicznych, zamkniętych, gdzie krążenie powietrza jest ograniczone (np. w komunikacji publicznej),
 • unikać osób z objawami infekcji,
 • często myj ręce i zawsze mieć przy sobie preparat do odkażania i używaj go, gdy masz kontakt z powierzchniami, z których korzystają też inne osoby (np. klamki, biurka, stoły).

Gdy już masz infekcje, odizoluj się od osób zdrowych. Zostań w domu i wylecz się. Nieleczone choroby lub źle leczone mogą prowadzić do wielu niebezpiecznych powikłań.

Kiedy skontaktować się z lekarzem?

Skontaktuj się pilnie z lekarzem, jeśli pojawią się:

 • problemy z oddychaniem,
 • ciężkie wymioty i biegunka,
 • objawy, które nie ustępują lub pogarszają się po pięciu dniach.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: health.cleavlandclinic.org