Koty mogą przenosić choroby odkleszczowe? Pierwszy śmiertelny przypadek

27.07.2017 18:37
Koty mogą przenosić choroby odkleszczowe? Pierwszy śmiertelny przypadek
fot. Alexas_Fotos, pixaby.com, CC0 Public Domain

Japońskie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o zgonie kobiety, która zaraziła się rzadką chorobą odkleszczową po ugryzieniu przez bezdomnego kota. Zdaniem ekspertów to pierwszy taki przypadek zakażenia odzwierzęcego na świecie.

Ofiara to kobieta w wieku około 50 lat. Została ugryziona przez bezdomnego kota, któremu chciała pomóc, zabierając go do weterynarza. Do zgonu doszło 10 dni po ugryzieniu. Lekarze stwierdzili u niej zakażenie chorobą SFTS, czyli zespół wysokiej gorączki z trombocytopenią (małopłytkowością).

Na ciele zmarłej nie stwierdzono śladów ukąszenia przez kleszcza, dlatego uznano, iż wirus przedostał się do organizmu człowieka z zakażonego zwierzęcia.

Kot może zarazić nas chorobami przenoszonymi przez kleszcze?

Zobacz także

Dotychczas uważano, że człowiek może zarazić się SFTS od kleszcza, zdarzały się także przypadki przenoszenia wirusa między ludźmi. To jednak pierwszy raz, gdy człowiek zaraził się od zwierzęcia.

Odkleszczowy zespół trombocytopenii może mieć groźny przebieg w 10-30 proc. przypadków - wynika z informacji Krajowego Instytutu Chorób Zakaźnych Japonii.

Chorobie towarzyszy wysoka gorączka, wymioty oraz biegunka. Czas inkubacji wirusa wynosi 6-14 dni; może wówczas spadać nie tylko liczba płytek krwi, ale także leukocytów. Pierwszą na świecie osobę z SFTS zdiagnozowano w 2009 r. w Chinach.

Według danych japońskiego ministerstwa zdrowia rocznie SFTS od kleszczy zaraża się ok. 60 osób, a co piąta umiera. Pierwszy przypadek wirusa stwierdzono w Japonii w 2013 roku. Dotychczas łącznie było 266 zakażonych (57 z nich zmarło).

Z kolei występujące często w Polsce zakażenie odkleszczową boreliozą w Japonii jest bardzo rzadkie: 55 przypadków na 100 tys. mieszkańców w Polsce w ub.r. i 0,008 przypadku na 100 tys. mieszkańców w Japonii w latach 2006-2010.

Zobacz także

Zagłosuj

W jaki sposób chronisz się przed chorobami przenoszonymi przez kleszcze?

Liczba głosów:

Zobacz także

_______

zdrowie.radiozet.pl/PAP/π