Czy oczyszczacz powietrza chroni przed koronawirusem?

02.04.2020
Aktualizacja: 02.04.2020 11:36
Koronawirus a oczyszczacz powietrza
fot. Shutterstock

Czy oczyszczacz powietrza chroni przed koronawirusem? - takie pytanie zadaje sobie obecnie wiele osób. Dowiedz się więcej na ten temat.

 - Typowy filtr HEPA nie jest w stanie usunąć koronawirusa z powietrza - zawyrokowała w rozmowie z Buzzfeed News Erin Sorrell, adiunkt na Wydziale Mikrobiologii i Immunologii Uniwersytetu w Georgetown, członek Center for Global Health Science, tłumacząc, że cząsteczki koronawirusa są za małe, żeby zostały wyłapane przez filtr.

Stosowane w oczyszczaczach powietrza filtry HEPA są w 99,9% skuteczne w usuwaniu cząstek o średnicy ≥0,3 mikrometra. Tymczasem średnica koronawirusa SARS-CoV-2 to 60-140 nanometra, czyli 0,06 - 0,14 mikrometra. Niektórzy producenci zapewniają wprawdzie, że ich oczyszczacze radzą sobie z cząsteczkami już o średnicy 0,1-0,3 mikrometra, ale wtedy skuteczność jest dużo niższa. W akademickim skrócie: wirus i tak się przeciśnie.

A oczyszczacze powietrza z lampą UV?

Jak czytamy w oficjalnym dokumencie amerykańskiej rządowej agencji ds. kontroli i prewencji chorób (CDC), przeznaczonym dla pracowników ochrony zdrowia: "Zastosowanie UV lampy i filtracja HEPA w jednym urządzeniu oferują jedynie minimalne korzyści w zakresie kontroli infekcji w stosunku do samego filtra HEPA".

Niemniej, eksperci podkreślają, że oczyszczacze są skuteczne w usuwaniu zanieczyszczeń powietrza, dlatego też warto ich używać. Pyły zawieszone mogą bowiem przyczynić się do podrażnienia płuc, zaostrzenia alergii czy astmy, a tym samym - do cięższego przebiegu COVID-19.

Źródło: "Features, Evaluation and Treatment Coronavirus (COVID-19)" M.Cascella i in.; "Guidelines for Environmental Infection Control in Health-Care Facilities" CDC