Zamknij

Czy można zarazić się koronawirusem dotykając oczu? Ekspert wyjaśnia

17.03.2020
Aktualizacja: 06.11.2020 01:52

Czy można zarazić się koronawirusem poprzez potarcie oka? Takie pytania pojawiają się w mailach przysyłanych do naszej redakcji. O wyjaśnienie poprosiliśmy prof. Jerzego Szaflika, okulistę, szefa Centrum Mikrochirurgii Oka "Laser" i Centrum Jaskry w Warszawie.

Koronawirus a oczy: czy można się zarazić?
fot. Shutterstock

Niestety koronawirus SARS-CoV-2 może wniknąć do organizmu przez oczy. Jeśli na dłoni znajdują się wirusy, potarcie czy dotknięcie oka może spowodować ich wprowadzenie do organizmu i infekcję. Oczy są bowiem połączone z nosem kanałami łzowymi, więc zainfekowane łzy mogą dotrzeć do nosa — a nos (i usta) to z kolei wrota zakażenia dla koronawirusa. Tą drogą wirus dostaje się do płuc, gdzie przede wszystkim wywołuje infekcję (chorobę zakaźną COVID-19). Dlatego bezwzględnie unikajmy dotykania oczu, nosa i ust oraz często myjmy lub odkażajmy dłonie.

loader

Chcę podkreślić, że ochrona oczu jest szczególnie ważna w przypadku personelu medycznego stykającego się z chorymi. Przecież maseczki sanitarne chronią jedynie usta i nos! Elementem zabezpieczenia personelu medycznego powinny być także okulary czy gogle ochronne. Odpowiednie będą też tzw. przyłbice ochronne. Przypadki wniknięcia COVID-19 do organizmu drogą oczną miały już miejsce. Jeden z wybitnych chińskich specjalistów chorób płuc (chodzi o dr Wanga Guangfa, ordynatora Oddziału Pulmonologicznego w Pierwszym Szpitalu Uniwersyteckim w Pekinie), który walczył z epidemią w Wuhan, przekonuje, że właśnie w ten sposób zaraził się wirusem. Dochował on bowiem wszelkich środków bezpieczeństwa, ale nie nosił okularów ochronnych. Przyłączam się do jego apelu.