Zamknij

Czy istnieje lek na małpią ospę? Naukowcy wskazali skuteczny preparat

26.05.2022 12:10

Małpia ospa atakuje coraz więcej osób. Czy leczenie choroby jest możliwe? Według naukowców, objawy może złagodzić lek przeciwwirusowy stosowany w leczeniu ospy prawdziwej

Naukowcy wskazali skuteczny lek na małpią ospę
fot. Shutterstock

Choć małpia ospa przez wiele osób uznawana jest za nową chorobę, w krajach Afryki stanowi ona powszechny problem. Małpią ospę bardzo rzadko obserwuje się jednak w innych miejscach na świecie, dlatego kolejne zachorowania wzbudziły czujność lekarzy. Małpia ospa nie ma nic wspólnego z ospą wietrzną, choroby te wywołują dwa zupełnie inne wirusy. Dlatego szczepienie przeciw ospie wietrznej nie chroni przed ospą małpią. Wśród symptomów wymienia się gorączkę, bóle głowy i wysypkę skórną, która zaczyna się na twarzy i rozprzestrzenia na resztę ciała.

Pierwszy przypadek małpiej ospy odnotowano 7 maja w Wielkiej Brytanii. Od tamtej pory choroba rozprzestrzenia się na świecie. Dotychczas potwierdzono już 131 przypadków.  Czy istnieje lekarstwo na małpią ospę? Jak informuje The Lancet, co najmniej jeden lek antywirusowy może być skuteczny.

W jaki sposób lek powstrzymuje małpią ospę? Naukowcy wyjaśniają

Według naukowców w terapii małpiej ospy może pomóc tekowirymat, czyli środek stosowaniu w leczeniu ospy prawdziwej. Preparat może skrócić okres występowania symptomów choroby oraz czas, gdy chory przenosi wirusa. Tekowirymat to lek dostępny w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Europie, gdzie stosuje się go do leczenia ospy prawdziwej. Jedynie europejskie pozwolenie obejmuje również leczenie małpiej ospy.

Eksperci podkreślają, że konieczne są dalsze badania działania leku. Zaznaczają przy tym, że istnieje jeszcze inny tego typu lek, brincidofovir, wykazuje on jednak zdecydowanie mniejszą skutecznością w leczeniu pochodzącej z Afryki choroby zakaźnej.

Źródło: PAP