Zamknij

Czy dorośli mogą zachorować na polio? Chroniona jest tylko jedna grupa

17.08.2022
Aktualizacja: 17.08.2022 15:30
Czy dorośli chorują na polio? Objawy
fot. Schutterstock

Polio to ciężka choroba wirusowa, która została w Polsce uznana za wyeliminowaną dzięki szczepieniom. Wirus jednak ostatnio został wykryty nie tylko w ściekach w Londynie, ale również w Nowym Jorku i w Jerozolimie. Czy dorośli mogą złapać polio?

  1. Kto może zachorować na polio?
  2. Jak można zarazić się polio?

Dzięki programowi powszechnych szczepień polio, czyli chorobę Heinego-Medina, udało się w Polsce wyeliminować – ostatni przypadek poliomyelitis w naszym kraju odnotowano ponad 40 lat temu. Nie znaczy to jednak, że choroba nie może wrócić. Choć szczepienia na polio wciąż są w kalendarzu szczepień obowiązkowych dla dzieci, wyszczepialność najmłodszych z roku na rok spada. Tymczasem na zachorowanie najbardziej narażone są osoby nieszczepione, zwłaszcza dzieci.

Kto może zachorować na polio?

Większość dorosłych i dzieci zaszczepionych przeciwko polio nie zachoruje z powodu wirusa, a wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy, że jest jego nosicielem. Chociaż polio dotyka głównie dzieci poniżej piątego roku życia, Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega, że może ono dotknąć ludzi w każdym wieku, zwłaszcza niezaszczepionych. Dorośli mogą więc zachorować na polio, a infekcja zwykle przebiega u nich ciężej niż u dzieci.

Większość osób dorosłych była szczepiona przeciwko chorobie Heinego-Medina jako dzieci – lata temu niezgłaszanie się na szczepienia obowiązkowe z dziećmi nie było tak powszechne jak obecnie. Najlepiej sprawdzić to w swojej książeczce zdrowia – w przypadku dzieci nie powinno to być problemem. Gorzej jeśli osoby dorosłe nie mają już do niej dostępu.

Jak można zarazić się polio?

Polio, czyli poliomyelitis lub choroba Heinego-Medina, to choroba zakaźna, która w najcięższej postaci uszkadza układ nerwowy, doprowadzając do paraliżu, trudności w oddychaniu, a czasem do śmierci.

Jest to tzw. choroba brudnych rąk, która przenosi się w wyniku nieprzestrzegania zasad higieny. Zazwyczaj rozprzestrzenia się poprzez kontakt ze stolcem osoby zakażonej. Wirusem polio można się zarazić najczęściej przez nieumycie rąk i włożenie ich do ust, rzadziej przez zanieczyszczoną żywność i wodę czy przedmioty. Możliwe jest też przeniesienie zakażenia drogą kropelkową, czyli przez kaszel i kichanie.

Osoby zarażone wirusem mogą go wydalać w kale przez sześć tygodni, ale najbardziej zakażają tuż przed wystąpieniem objawów i zaraz po ich wystąpieniu. Objawy zakażenia polio to:

  • bóle głowy i gardła
  • niewysoka gorączka (poniżej 39 st. C)
  • dreszcze
  • osłabienie
  • brak apetytu
  • wymioty
  • uczucie sztywności karku i pleców (jeśli wirusy zaatakują układ nerwowy).

Objawy pojawiają się zwykle po 7-14 dniach od zainfekowania i mogą przypominać przeziębienie. Choroba może być też bezobjawowa lub przebiegać jako lekka choroba gorączkowa (polio poronne).

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: Express.co.uk / Gov.pl / Szczepienia.pzh.gov.pl