Zamknij

Czy dorośli mogą zachorować na polio? Chroniona jest tylko jedna grupa

17.08.2022
Aktualizacja: 17.08.2022 15:30

Polio to ciężka choroba wirusowa, która została w Polsce uznana za wyeliminowaną dzięki szczepieniom. Wirus jednak ostatnio został wykryty nie tylko w ściekach w Londynie, ale również w Nowym Jorku i w Jerozolimie. Czy dorośli mogą złapać polio?

Czy dorośli chorują na polio? Objawy
fot. Schutterstock
  1. Kto może zachorować na polio?
  2. Jak można zarazić się polio?

Dzięki programowi powszechnych szczepień polio, czyli chorobę Heinego-Medina, udało się w Polsce wyeliminować – ostatni przypadek poliomyelitis w naszym kraju odnotowano ponad 40 lat temu. Nie znaczy to jednak, że choroba nie może wrócić. Choć szczepienia na polio wciąż są w kalendarzu szczepień obowiązkowych dla dzieci, wyszczepialność najmłodszych z roku na rok spada. Tymczasem na zachorowanie najbardziej narażone są osoby nieszczepione, zwłaszcza dzieci.

Kto może zachorować na polio?

Większość dorosłych i dzieci zaszczepionych przeciwko polio nie zachoruje z powodu wirusa, a wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy, że jest jego nosicielem. Chociaż polio dotyka głównie dzieci poniżej piątego roku życia, Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega, że może ono dotknąć ludzi w każdym wieku, zwłaszcza niezaszczepionych. Dorośli mogą więc zachorować na polio, a infekcja zwykle przebiega u nich ciężej niż u dzieci.

Większość osób dorosłych była szczepiona przeciwko chorobie Heinego-Medina jako dzieci – lata temu niezgłaszanie się na szczepienia obowiązkowe z dziećmi nie było tak powszechne jak obecnie. Najlepiej sprawdzić to w swojej książeczce zdrowia – w przypadku dzieci nie powinno to być problemem. Gorzej jeśli osoby dorosłe nie mają już do niej dostępu.

Jak można zarazić się polio?

Polio, czyli poliomyelitis lub choroba Heinego-Medina, to choroba zakaźna, która w najcięższej postaci uszkadza układ nerwowy, doprowadzając do paraliżu, trudności w oddychaniu, a czasem do śmierci.

Jest to tzw. choroba brudnych rąk, która przenosi się w wyniku nieprzestrzegania zasad higieny. Zazwyczaj rozprzestrzenia się poprzez kontakt ze stolcem osoby zakażonej. Wirusem polio można się zarazić najczęściej przez nieumycie rąk i włożenie ich do ust, rzadziej przez zanieczyszczoną żywność i wodę czy przedmioty. Możliwe jest też przeniesienie zakażenia drogą kropelkową, czyli przez kaszel i kichanie.

Osoby zarażone wirusem mogą go wydalać w kale przez sześć tygodni, ale najbardziej zakażają tuż przed wystąpieniem objawów i zaraz po ich wystąpieniu. Objawy zakażenia polio to:

  • bóle głowy i gardła
  • niewysoka gorączka (poniżej 39 st. C)
  • dreszcze
  • osłabienie
  • brak apetytu
  • wymioty
  • uczucie sztywności karku i pleców (jeśli wirusy zaatakują układ nerwowy).

Objawy pojawiają się zwykle po 7-14 dniach od zainfekowania i mogą przypominać przeziębienie. Choroba może być też bezobjawowa lub przebiegać jako lekka choroba gorączkowa (polio poronne).

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.
loader

Źródło: Express.co.uk / Gov.pl / Szczepienia.pzh.gov.pl