Oceń
- Lekarze zaobserwowali kolejny symptom, który świadczy o zakażeniu koronawirusem. Część pacjentów wykazuje objawy skórne, które mogą doprowadzić do tzw. covidowych palców. Początkowo przypominają czerwoną, fioletową wysypkę, przypominającą odmrożenia.
- Większość objawów covidowych palców dotyczą dzieci i ludzi młodych.
Najczęstsze objawy kliniczne COVID-19 to gorączka, kaszel, ból głowy, bóle mięśni, osłabienie, brak węchu i biegunka. Wraz z nowymi naukowymi doniesieniami lista się wydłuża. Niedawno pojawił się kolejny objaw – przypominające odmrożenia w obrębie stóp. Specjaliści określili to zjawisko jako "covidowe palce". W ostatnich miesiącach osoby z nietypowymi zmianami skórnymi odnotowali dermatolodzy w Hiszpanii.
W ostatnich miesiącach osoby z nietypowymi zmianami skórnymi odnotowali dermatolodzy w Hiszpanii. Zaobserwowano u nich przede wszystkim zaczerwienienia i opuchlizny na stopach. U dwóch potwierdzono zakażenie koronawirusem, w przypadku trzech nie wykonano testu. Szósty z nich – 15-latek – zgłosił się do specjalistów z powodu opuchlizny. Mimo że test nie potwierdził u niego obecności koronawirusa, na prześwietleniu wykryto zapalenie płuc.
Czym są covidowe palce?
Covidowe palce to zmiany pseudoodmrożeniowe, umiejscowione asymetrycznie na palcach rąk i stop, z towarzyszącym lekkim obrzękiem, nieznacznym pieczeniem, a czasami bólem. Zmiany te początkowo mają kolor czerwony lub fioletowy. Następnie pojawiają się pęcherze i owrzodzenia.
Zmiany te często są obserwowano jako jedne z pierwszych lub jedyny objaw COVID-19. Można je potraktować jako wskazówkę diagnostyczną, gdy pacjent nie ma innych objawów sugerujących zakażenie Sars-CoV-2. Rozpoznanie może ułatwić to, iż covidowe palce najczęściej występują u osób młodszych i dzieci zakażonych wirusem.
Również doniesienia francuskich i włoskich lekarzy mówią o szeregu innych mało charakterystycznych objawów dermatologicznych COVID-19. Może to być:
- pokrzywka,
- zmiany o charakterze wysypki plamisto-grudkowej,
- zmiany odropodobne,
- zmiany pęcherzykowe,
- zmiany plamiczne na udach i podudziach.
Eksperci nadal nie są pewni, jakie są dokładne przyczyny powstających zmian skórnych.
Zmiany skórne wywołane koronawirusem
Istotną kwestią, dotyczącą zamian skórnych w czasie pandemii jest konsekwencje stosowania ochronnych środków higienicznych, głównie preparatów dezynfekcyjnych oraz noszenie rękawiczek. Nierzadko prowadzą do wystąpienia uczulenie na lateks, płyny dezynfekujące lub inne stosowane środki odkażające. W razie nasilenia się zmian, konieczna jest konsultacja z dermatologiem.
Przeczytaj: Takie zmiany skórne mogą świadczyć o COVID-19. Czy pojawiły się u Ciebie?
Oceń artykuł