Zamknij

Covidowe palce: nowy objaw koronawirusa. Zaczyna się od zwykłego pieczenia

21.07.2020
Aktualizacja: 05.11.2020 15:47

Opryszczki, bolesne czerwone stany zapalne, które są zwykle związane z narażeniem na zimne powietrze, mogą wskazywać na koronawirusa. Amerykańscy lekarze ostrzegają, że u osób zakażonych SARS-CoV-2 zauważają postępujące zmiany skórne. Jedną z nich są tak zwane "covidowe palce". Co kryje się pod tą nietypową nazwą?

Covidowe palce: nowy objaw koronawirusa.
fot. YouTube/Screen
  • Lekarze zaobserwowali kolejny symptom, który świadczy o zakażeniu koronawirusem. Część pacjentów wykazuje objawy skórne, które mogą doprowadzić do tzw. covidowych palców. Początkowo przypominają czerwoną, fioletową wysypkę, przypominającą odmrożenia.   
  • Większość objawów covidowych palców dotyczą dzieci i ludzi młodych.

Najczęstsze objawy kliniczne COVID-19 to gorączka, kaszel, ból głowy, bóle mięśni, osłabienie, brak węchu i biegunka. Wraz z nowymi naukowymi doniesieniami lista się wydłuża. Niedawno pojawił się kolejny objaw – przypominające odmrożenia w obrębie stóp. Specjaliści określili to zjawisko jako "covidowe palce". W ostatnich miesiącach osoby z nietypowymi zmianami skórnymi odnotowali dermatolodzy w Hiszpanii. 

W ostatnich miesiącach osoby z nietypowymi zmianami skórnymi odnotowali dermatolodzy w Hiszpanii. Zaobserwowano u nich przede wszystkim zaczerwienienia i opuchlizny na stopach. U dwóch potwierdzono zakażenie koronawirusem, w przypadku trzech nie wykonano testu. Szósty z nich – 15-latek – zgłosił się do specjalistów z powodu opuchlizny. Mimo że test nie potwierdził u niego obecności koronawirusa, na prześwietleniu wykryto zapalenie płuc.

Czym są covidowe palce?

Covidowe palce to zmiany pseudoodmrożeniowe, umiejscowione asymetrycznie na palcach rąk i stop, z towarzyszącym lekkim obrzękiem, nieznacznym pieczeniem, a czasami bólem. Zmiany te początkowo mają kolor czerwony lub fioletowy. Następnie pojawiają się pęcherze i owrzodzenia.

Zmiany te często są obserwowano jako jedne z pierwszych lub jedyny objaw COVID-19. Można je potraktować jako wskazówkę diagnostyczną, gdy pacjent nie ma innych objawów sugerujących zakażenie Sars-CoV-2. Rozpoznanie może ułatwić to, iż covidowe palce najczęściej występują u osób młodszych i dzieci zakażonych wirusem.

ijd14937-fig-0001-m
fot.
ijd14937-fig-0002-m
fot.

Również doniesienia francuskich i włoskich lekarzy mówią o szeregu innych mało charakterystycznych objawów dermatologicznych COVID-19. Może to być:

  • pokrzywka,
  • zmiany o charakterze wysypki plamisto-grudkowej, 
  • zmiany odropodobne,
  • zmiany pęcherzykowe,
  • zmiany plamiczne na udach i podudziach.

Eksperci nadal nie są pewni, jakie są dokładne przyczyny powstających zmian skórnych.

Zmiany skórne wywołane koronawirusem  

Istotną kwestią, dotyczącą zamian skórnych w czasie pandemii jest konsekwencje stosowania ochronnych środków higienicznych, głównie preparatów dezynfekcyjnych oraz noszenie rękawiczek. Nierzadko prowadzą do wystąpienia uczulenie na lateks, płyny dezynfekujące lub inne stosowane środki odkażające. W razie nasilenia się zmian, konieczna jest konsultacja z dermatologiem.

Przeczytaj: Takie zmiany skórne mogą świadczyć o COVID-19. Czy pojawiły się u Ciebie?

Źródło: www.nytimes.com; www.onlinelibrary.wiley.com