Covid-19 jest chorobą sezonową – nowe optymistyczne doniesienia

02.06.2020
Aktualizacja: 02.06.2020 18:50
COVID-19 jest chorobą sezonową. Tak podejrzewają naukowcy.
fot. Shutterstock

Naukowcy podejrzewają, że Covid-19 jest chorobą sezonową o najwyższym ryzyku zachorowań w okresie zimowym. Według najnowszego badania to przede wszystkim spadek wilgotności (nawet  o 1%) wpływa na zwiększenie liczby przypadków zarażonych koronawirusem.

  • Covid-19 jest prawdopodobnie sezonową chorobą, która powraca w okresach niższej wilgotności, czyli głównie zimą. 
  • Poprzednie badania wykazały związek między klimatem a występowaniem przypadków SARS-CoV w Hongkongu i Chinach.

Najnowsze badanie, opublikowane w czasopiśmie „Transboundary and Emerging Diseases" wykazało związek między niższą wilgotnością a wyższą liczbą przypadków zakażonych SARS-CoV.

„Covid-19 jest prawdopodobnie sezonową chorobą, która powraca w okresach niższej wilgotności. Jeśli jest zima, może to być czas Covid-19. Musimy wziąć to pod uwagę” – podkreśla autor badania Michael Ward, profesor na Uniwersytecie w Sydney w Australii.

Zdaniem naukowców konieczne są dalsze badania – głównie zimą na półkuli południowej – w celu ustalenia, w jaki sposób ta relacja działa i wpływa na wskaźniki nowych zakażeń na Covid-19.

Wcześniejsze badania wykazały związek między klimatem a występowaniem przypadków SARS-CoV w Hongkongu i Chinach. Ostatnie naukowe doniesienia  dotyczące wybuchu Covid-19 w Chinach wykazało związek między transmisją a temperaturą dzienną i wilgotnością.

COVID-19: czy klimat wpływa na zakażenie się koronawirusem?

„Pandemia w Chinach, Europie i Ameryce Północnej miała miejsce zimą, dlatego chcieliśmy zobaczyć, czy związek między przypadkami COVID-19 a klimatem w Australii wystąpiłby późnym latem i wczesną jesienią” – powiedział Ward.

W celu znalezienia wyjaśnień zespół badawczy między 26 lutego a 31 marca zbadał 749 osób chorych na Covid-19 – głównie w najstarszym i najbardziej zaludnionym stanie Australii – Nowej Południowej Walii. Zespół dopasował kody pocztowe pacjentów do najbliższej stacji pogodowej i badał opady deszczu, temperatury i wilgotności w okresie od stycznia do marca 2020 r.

Badanie wykazało, że niższa wilgotność była związana ze wzrostem liczby zachorowań. Na tej podstawie przewiduje się, że zmniejszenie względnej wilgotności o  1% będzie związane ze wzrostem liczby przypadków zachorowań na Covida-19 o 6%.

Zdaniem naukowców istnieją biologiczne powody, dla których wilgoć ma znaczenie w przenoszeniu wirusów drogą powietrzną. „Gdy wilgotność jest niższa, powietrze jest bardziej suche i sprawia, że aerozole są mniejsze. Gdy kichasz i kaszlesz, te mniejsze zakaźne aerozole mogą pozostać zawieszone na dłużej na powietrzu – podkreślił Ward. „Zwiększa to narażenie innych ludzi. Gdy powietrze jest wilgotne, a aerozole są większe i cięższe, szybciej spadają i opadają na powierzchnię” – wyjaśnił dalej.

„Oznacza to, że musimy uważać na nadchodzącą suchą zimę. Ciągłe testy i nadzór są kluczowe, gdy wkraczamy w zimowe miesiące, czyli w  warunki mogą sprzyjać rozprzestrzenianiu się koronawirusa” – zauważył Ward.

Źródło: www.livemint.com