Co powinien robić chory na COVID-19? Dawid Ciemięga udziela rad. Przetestował je na sobie

28.10.2020
Aktualizacja: 29.10.2020 14:22
Dawid Ciemięga, znany lekarz rodzinny sam przechodzi COVID-19.
fot. Facebook

Dawid Ciemięga, znany lekarz rodzinny, sam zachorował na COVID-19. O zarażeniu się groźnym wirusem SARS-CoV-2 poinformował na swoim fanpage'u. W najnowszym wpisie dzieli się radami, jak poradzić sobie podczas choroby.

Rady, którymi podzielił się Dawid Ciemięga na swoim fanpage'u, zostały skonsultowane z innymi lekarzami. „To mój 5. dzień COVID, odkąd mam objawy, w porównaniu z innymi przechodzę to dobrze, bo mogę swobodnie oddychać, czego nie mogą powiedzieć niektórzy moi znajomi. Ponieważ od wczoraj czuje się nieco gorzej i nie mam już siły wstawać z łóżka, zasięgnąłem różnych opinii, co można zrobić” – informuje w swoim poście lekarz. I dodaje: „Dziś rozmawiałem z moim serdecznym kolegą, najmądrzejszym lekarzem, jakiego znam w tym kraju, który od kilku miesięcy pracuje na oddziale covidowym, a sam właśnie w domu leży z COVID. Omówiliśmy kilka kwestii i chciałem się z Państwem podzielić kilkoma ważnymi poradami” – dodaje.

Co może pomóc w leczeniu COVID-19?

Rada 1: Nie wierz w żadne leki na COVID-19

Pierwszy punkt dla wielu może być sporym zaskoczeniem – chodzi o leki. Specjalista podkreśla: „Nie ma leku na COVID-19, co powtarzałem już miesiącami, wszystkie medialne rewelacje są nic niewarte”. Według Dawida Ciemięgi, leki można podawać pacjentom, którzy ciężko przechodzą chorobę. Jeśli sam należałby do tej grupy, to wziąłby lek zawierający Amantadynę, ale prosi w tej kwestii o ostrożność.

„Pacjenci mają zapisywane różne leki, niektórzy dostają antybiotyk, leki wziewne, to są indywidualne kwestie, w które ja się nie mieszam, bo to wynika z różnych sytuacji. Co do lekarza z przychodni, który leczy COVID19 Amantadyną, o co wiele osób mnie wciąż pyta. Jest to znany lek, stosowany m.in. na grypę typu A, o jego skuteczności w leczeniu COVID19 w zasadzie nic nie wiadomo na świecie, ale nie skreślałbym Pana doktora i tego pomysłu. Jeśli miałbym ciężko przechodzić COVID19, to bym go wziął jako brak alternatyw, również to usłyszałem dziś od innych” – wyjaśnia w dalszej części wpisu.

Rada 2: Przyjmuj dużo witaminy D i C

Bardzo ważne jest również przyjmowanie witamin. Według Dawida Ciemięgi, chorzy powinni przyjmować witaminę D w dawce wysycającej 20 000 j co 3 dni przez 2-3 tygodnie, a następnie w dawce podstawowej 4000 j codziennie. Równie ważna jest witamina C, w mniejszej dawce. Lekarz witaminę C zaleca codziennie 3-4 gramy, z zastrzeżeniem dla osób z chorymi nerkami. Lekarz w kolejnych punktach podkreśla: „Nie potrafię powiedzieć, jak długo brać w ten sposób witaminę C, ale na pewno, jeśli ktoś jest chory, to na czas choroby powinien”.

Rada 3: Chroń siebie na protestach

Dawid Ciemięga, zwraca uwagę również na protestujących, którzy powinni zadbać o swoje zdrowie w tym szczególnym czasie. „Takie samo postępowanie dotyczy osób zdrowych, szczególnie tych protestujących, które wychodzą na ulicę i się narażają” – podkreśla. Rady dla protestujących, dotyczą głównie doboru maseczek. „Osoby protestujące na ulicach – po pierwsze zabezpieczajcie się najlepiej, jak możecie, jeśli możecie, to kupcie lepsze maseczki, najlepiej typu FFP2 i FFP3, zasłaniajcie usta, nos, oczy też najlepiej, tym bardziej że wam gazem w twarz zaraz będą psikać”.

Rada 4: Nawadniaj się i dobrze odżywiaj

Dawid Ciemięga, zwrócił uwagę również na sposób odżywiania – według niego posiłki powinny być obfite i pełnowartościowe. COVID-19 jest chorobą, która bardzo osłabia cały układ immunologiczny, dlatego „nie możecie sobie pozwolić, aby mało nie jeść i mało pić”.

„Jeśli jesteście chorzy, to ogromnie ważne jest, aby jeść i dużo pić. Wiem, że kiedy traci się smak i węch, to czujecie się jakbyście jedli papier. Musicie się zmuszać do jedzenia, bo jedzenie daje wartości odżywcze, których potrzebujecie, bez nich nie będzie siły do walki z chorobą. Ja wspomagam się Nutridrinkami, które zastępują w jakimś sensie posiłki, są kaloryczne i odżywcze, ale trzeba jeść też normalne i zdrowe rzeczy, macie się zmuszać do tego” – wyjaśnia.

Rada 5: Niech odpoczywa twoje ciało i psychika

Lekarz sugeruje, by znaleźć sposób na zregenerowanie ciała i psychiki, np. posłuchać muzyki. „Chorzy muszą odpoczywać fizycznie i psychicznie, od niektórych lekarzy słyszę, że śpią godzinami całe dnie, wtedy organizm odpoczywa. Ale trzeba zadbać o psychikę również, im mniej rozmyślań i stresu, tym lepiej. Nie oglądacie cały dzień FB i TV, tylko film, serial, koncert, słuchajcie muzyki, śpijcie. Odpoczywajcie!” – tłumaczy lekarz.

Rada 6: Trudności z oddychaniem to sygnał alarmowy

COVID-19 atakuje głównie płuca, ale chorzy mają problem z rozpoznaniem rodzaju kaszlu, który może sygnalizuje pogarszający się stan. Dawid Ciemięga podkreśla, że problemy z oddychaniem są sygnałem, że potrzebujemy pomocy.

„Duszność – jest często pozorna, czasem już się nie wie, czy brakuje oddechu, czy to tylko zmęczenie i strach. Przy gorączce takie uczucie może być, ale jeśli nie ma wyraźnego kaszlu i świszczącego oddechu, wasze płuca są ok. Jeśli ktoś ma kaszel i coraz ciężej mu oddychać, wzywa Pogotowie” – tłumaczy lekarz i podkreśla, że nasilające się objawy oddechowe powinny być powodem włączenia do leczenia heparyny drobnocząsteczkowej.

Rada 7: Unikaj gorących kąpieli 

Lekarz odradza branie gorących kąpieli, szczególnie wieczorem. Mogą one doprowadzić do utraty przytomności. "Typowe są uderzenia gorąca, fale większego zmęczenia, szczególnie wieczorem, nie polecam brać kąpieli w wannie z leżeniem i grzaniem się w ciepłej wodzie, można po tym stracić przytomność" – wyjaśnił. 

Rada 8: Kontroluj temperaturę i ciśnienie 

Podczas przechodzenia COVID-19 należy obserwować cały organizm i sprawdzać podstawowe parametry, głównie temperaturę ciała i ciśnienie krwi. "Sprawdzajcie sobie temperaturę, ciśnienie (jeśli macie aparat) i puls, ale nie co 20 min, nie ma co szaleć. Niektórym ciśnienie spada, mi akurat ostatnio tętno spadało do takiego, jak nigdy nie miałem".

Rada 9: Oddaj krew, gdy przeszedłeś chorobę

Lekarz we wpisie prosi tych, którzy przeszli chorobę o oddanie osocza krwi. „Jeśli ktoś może oddać osocze jako ozdrowieniec, niech to zrobi, aby pomóc innym. Szpitale potrzebują tego osocza” – napisał. 

Jak ta metoda może pomóc w leczeniu? Chory otrzymuje osocze ozdrowieńca, w którym są przeciwciała przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2. To tzw. terapia przeciwciałami pasywnymi, bo chory dostaje je z zewnątrz, a nie wytwarza sam.