Zamknij

Apel władz miasta: opryski nie zabiją komarów, mogą tylko pogorszyć

13.06.2019
Aktualizacja: 16.11.2020 23:18

Chmary komarów uprzykrzają życie Polakom. Są wszędzie bez względu na to, czy jest to środowisko miejskie, podmiejskie czy wiejskie. Skąd ta plaga i co zrobić, aby pozbyć się komarów?

Jak pozbyć się komarów?
fot. Shutterstock

Komary w Polsce: walka z epidemią

Skąd aż tyle komarów i kleszczy? Znalezienie odpowiedzi, jak uchronić siebie przed komarami, nie należy do najłatwiejszych. Wielu wydaje się, że opryski są jedynym i skutecznym rozwiązaniem. Sprawa jest dużo bardziej skomplikowana. Jeśli w grę wchodzą środki chemiczne, trudno mówić o bezpieczeństwie i ochronie zdrowia. Do akcji walki z komarami wkraczają specjaliści, którzy przerażeni są nie samą plagą komarów, a reakcją na nie. Na sytuację zareagowały władze miasta Warszawy.

Na fanpage'u Miasto Jest Nasze - #Żoliborz czytamy: „Z rosnącym przerażeniem obserwujemy… nie, wcale nie plagę komarów, tylko reakcje na nią. Pytacie, skąd wziąć skuteczne środki, które ograniczą liczebność tych dzikich krwiopijców? Dobra wiadomość: te środki już tu są i nazywają się Naturalni Wrogowie Komarów. Opryski w celu zabicia larw bardziej zaszkodzą, niż pomogą: są trujące także dla innych owadów, na przykład dla pszczół, a przy tym nie są zbyt skuteczne. Dorosły komar umie pokonywać duże odległości, więc i tak tu przyleci… Dlatego apelujemy: przetrwajcie jeszcze parę dni, nosząc przewiewne ubrania z długimi rękawami i nogawkami, zaciągajcie firankę w otwartym oknie, stosujcie repelenty. Ani się obejrzymy, jak plaga komarów się skończy. A jeśli chcecie, żeby władze miasta lub dzielnicy walczyły z takimi niedogodnościami, to nie proście o opryski, tylko o budki dla nietoperzy. Sprawdźcie też, czy w elewacjach Waszych domów zrobiono otwory na gniazda dla jerzyków. To nieustraszeni pogromcy komarów, a zarazem znane czyścioszki, więc nie musicie się obawiać pobrudzonych ścian. A może macie sprawdzone sposoby, którymi chcecie się podzielić?”

Zaciągajcie firanki, chrońcie ciało ubraniami z długimi rękawkami i zróbcie otwory na gniazda dla jerzyków – niewielkie ptaki, o których coraz częściej mówi się jako o ptakach, które zjadają duże ilości komarów – to główne rady dotyczące walki z uciążliwymi owadami, które płyną z apelu stowarzyszenia Miasto Jest Nasze.
Tymczasem na świecie żyje ok, 3,5 tys. gatunków komarów. W Polsce spotykamy się z pospolitym komarem brzęczącym oraz komarem widliszkiem. Za obecną plagę odpowiadać mogą obfite opady w ostatnim czasie. Komary lubią wodę – są to ich miejsca lęgowe. W stojących zbiornikach ich larwy czują się najlepiej.

Opryski na komary – czy dobre?

Wiesław Skop, burmistrz Pacanowa, w ostatnim czasie w rozmowie z Onetem apelował o pomoc, bo gminy stać na zakup chemikaliów do zwalczania komarów, ale nie starczy już na loty, aby tereny opryskać. W tym, jak sugeruje świętokrzyski poseł PiS Michał Cieślak, mogłoby pomóc wojsko, udostępniając odpowiedni sprzęt. Poza Świętokrzyskiem komary dają się we znaki także w dużych miastach, choćby w stolicy.

Opryski chemiczne mogą być szkodliwe nie tylko dla komarów, ale i dla ludzi. Pod apelem warszawskiego stowarzyszenia reagują sami internauci. „Nie dodawajmy dzieciom do wdychania chemicznych środków, bo alergii będzie tylko więcej” – pisze jedna z osób. Może w walce z plagą komarów warto docenić ich naturalnych wrogów?

Na Pradze Południe zainstalowano już specjalnie budki dla jerzyków. Podobnie na Żoliborzu, na ul. Promyka. Takie gniazda to po prostu odpowiedniej wielkości otwory w elewacji. Jerzyki, żeby zasiedliły takie gniazda, należy wabić, odtwarzając z głośniczków odpowiednie dźwięki. Choć brzmi to jak żart, to zdaniem specjalistów stowarzyszenia i ornitologów najbezpieczniejsze i najskuteczniejsze rozwiązanie w walce z komarami.

Naturalne sposoby na komary: rośliny 

W komentarzach pod postem można doszukać się cennych porad w walce z komarami. Jedna z osób wymienia rośliny, które jeśli postawimy na balkonie, najprawdopodobniej odstraszą komary. Wśród nich: komarowiec, lawenda, wrotycz, bodziszek, kocimiętka, koper włoski, rozmaryn, trawa cytrynowa. Niektórzy polecają do tego kadzidła i aromat spożywczy waniliowy.

Zobacz także