Zamknij

Czym można zarazić się od psów i kotów?

24.01.2018
Aktualizacja: 06.11.2020 10:23

Posiadanie psa lub kota wiąże się z dużą odpowiedzialnością. Właściciel musi zdawać sobie sprawę, że jego pupil nie żyje samą miłością. Nieleczone zwierzęta domowe bywają źródłem chorób dla wszystkich domowników. Dlatego tak ważne jest dbanie o zdrowie i komfort życia naszych psów i kotów. Dowiedz się, jakimi chorobami można zarazić się od ulubionych zwierzaków. Co zrobić, żeby uchronić się przed zarażeniem?

Pixabay
fot. ---

Choroby odzwierzęce pochodzą od różnych zwierząt. To często choroby zakaźne lub pasożytnicze, nie zawsze groźne dla zdrowia człowieka. Niektóre choroby mogą pochodzić od zwierząt domowych, ulubionych pupili: psów i kotów (ale tylko tych wychodzących). Dlatego tak ważne jest dbanie o zdrowie swoich zwierząt. Szczepienie i odrobaczanie pupili to obowiązki właścicieli, którzy powinni regularnie odwiedzać weterynarza razem z ukochanym psem lub kotem.

Choroby odzwierzęce są często nazywane chorobami brudnych rąk. To dlatego, że często do zarażenia dochodzi przez nieprzestrzeganie higieny. Jeśli chcesz zmniejszyć szanse na „złapanie” czegoś od swojego pupila, myj ręce po zabawie z nim, a także przed każdym posiłkiem.

Jakie choroby przenoszą psy i koty?

Istnieje szereg niedogodności, które trzeba zaakceptować, decydując się na zwierzaka. Dyskusyjne zapachy i ścieżki ze żwirku z kuwety, mokre plamy na kanapie, ślady łap po deszczu i patyki przyniesione ze spaceru — życie z psem i kotem trudno nazwać higienicznym, choć można się do niego przyzwyczaić.

Miłośnicy zwierząt wiedzą, że wszystkie niedogodności rekompensuje bezgraniczna miłość ukochanego pupila. Warto jednak pamiętać, że dając psu słodkie buziaki i drapiąc brzuszek kota, każdy naraża się na pewne niebezpieczeństwo. Szczególnie gdy po zabawie z pupilem bierzemy się za jedzenie bez wcześniejszego umycia rąk. Czym można zarazić się od domowego zwierzaka?

Bąblowica

To choroba pasożytnicza wywołana przez tasiemca bąblowcowego. Jaja tasiemców mogą znajdować się w sierści lub na pysku zwierząt, a człowiek zupełnie nieświadomie może wprowadzić je do swojego przewodu pokarmowego. Objawy choroby występują powoli, mogą nie ujawniać się nawet przez 15 lat od zakażenia. Gdy jaja tasiemca dostaną się do organizmu człowieka, przekształcają się w larwy, które rosną przez wiele lat i osiągają duże rozmiary. Dojrzałe larwy bytują w różnych miejsca w organizmie, np. w wątrobie, gdzie otaczają się grubą osłonką, w której znajduje się płyn. Bąblowica jest groźną dla człowieka chorobą, której leczenie obejmuje często interwencję chirurgiczną.

Toksokaroza

To groźna choroba pasożytnicza wywoływana przez inwazję larw glist psich lub glist kocich. Źródłem zakażenia jest kontakt z chorymi zwierzętami, z ich odchodami i ze skażoną odchodami ziemią. Najbardziej narażone są dzieci, które bawią się w piasku, w którym mogły znajdować się odchody z jajami glisty. W wyniku połknięcia jaj przez człowieka w dwunastnicy wykluwają się larwy i przedostają się przez ściany jelita do krwi, a wraz z nią wędrują do różnych narządów. Pozostając w tkankach, larwy wywołują stan zapalny i niszczą zainfekowane przez siebie tkanki. Objawy zakażenie pasożytami to przede wszystkim: bóle brzucha i głowy, drgawki, wysypka, gorączka, powiększenie śledziony i wątroby i upośledzenie widzenia.

Wścieklizna

Wścieklizna jest chorobą wirusową, która zwykle przekazywana jest człowiekowi poprzez ugryzienie przez chore zwierze. Po ugryzieniu może minąć nawet kilka lat, gdy pojawią się objawy, ale najczęściej dają o sobie znać w ciągu kilku miesięcy. Objawy obejmują: gorączkę, obolałość, pobudzenie i inne objawy neurologiczne. Możliwe jest uodpornienie na działanie wirusa za pomocą podania antytoksyny i serii szczepionek.

Świerzb

Świerzb to pasożyt należący do rodziny roztoczy. Pasożytuje w skórze zwierzęcia i człowieka, żywi się komórkami skóry i rozmnaża na jej powierzchni. Zarażony świerzbem kot lub pies zaczyna łysieć. Ryzyko zarażenia świerzbowcem kocim jest niewielkie, ale ten pasożyt łatwo przenosi się z psów na ludzi. Objawem zarażenia u ludzi może być swędząca wysypka, a także grzybica.

Czym można zarazić się od psa?

Giardioza

Giardia jest małym pasożytem jelitowym, który jest stosunkowo powszechny u psów, kotów i ludzi. Giardia przenoszona jest za pośrednictwem zakażonego kału, dlatego do sprzątania zwierzęcych odchodów najlepiej zakładać rękawiczki, a później porządnie myć ręce. Zakażenie pasożytem wywołuje giardiozę, która u psów objawia się wymiotami i cuchnącymi, zielonkawymi biegunkami. Człowiek po zakażeniu może mieć objawy przypominające zatrucie pokarmowe. 

Tasiemiec psi

Tasiemiec psi wywołuje u ludzi chorobę zwaną dypylidozą. Zwierzęta zakażone tasiemcem przejawiają zachowania wskazujące na świąd odbytu. Mogą także wydalać kał, który zawiera kawałki pasożyta. Do zakażenia tasiemcem u ludzi dochodzi w czasie kontaktu z psem i zarażonymi przedmiotami, gdy jaja tasiemca zostaną przeniesione do przewodu pokarmowego człowieka. Skłonności do zarażania się mają głównie dzieci, które wkładają do buzi ręce po bezpośrednim kontakcie z psem.

Leptospiroza

To choroba wywołana przez krętki Leptospira roznoszone przez zwierzęta domowe. Do zakażenia może dojść poprzez kontakt ze skażonym moczem lub kałem psa. Do objawów choroby należą: wysoka gorączka, dreszcze, bóle głowy, mięśni i stawów, opryszczka wargowa, rumień skóry, wysypka i przekrwienie spojówek. Choroba jest groźna dla człowieka i wymaga leczenia szpitalnego.

Dermatofitoza

To zakażenie grzybicze wywołane przez dermatofity, grzyby atakujące skórę, włosy i paznokcie. Do zakażenia dochodzi poprzez bezpośredni kontakt z psem. Objawem choroby jest swędząca, czerwona wysypka z grudkami i pęcherzykami oraz strupami. Grzybicy można się ustrzec, unikając kontaktu z bezdomnymi psami i odrobaczając regularnie własnego pupila.

Czym można zarazić się od kota?

Toksoplazmoza

Powodowana jest przez pierwotniaka. Może wywoływać objawy grypopodobne. Do zarażenia toksoplazmozą dochodzi najczęściej poprzez zjedzenie zainfekowanego mięsa lub kontakt z odchodami kota. Dlatego tak ważne jest regularne sprzątanie kuwety. Kontakt z odchodami od razu po wypróżnieniu nie jest dla człowieka szkodliwy, niebezpieczeństwo pojawia się dopiero w czasie 1-5 dni.

U zdrowego człowieka i u dziecka toksoplazmoza przebiega bezobjawowo, chociaż mogą czasami występować objawy grypopodobne. Natomiast u ciężarnej kobiety, która wcześniej nie chorowała na toksoplazmozę, po zakażeniu może dojść do uszkodzeń płodu, a nawet poronienia. Kobiety ciężarne powinny unikać kontaktu z obcymi kotami i przebadać się na obecność przeciwciał. Badaniu można poddać także własnego kota, by upewnić się, że nie stanowi zagrożenia.

Choroba kociego pazura

Choroba kociego pazura ma podłoże bakteryjne i przenoszona jest przez pchły. Do zakażenia dochodzi na skutek ugryzienia lub zadrapania przez kota. Zwierzęta nie mają żadnych objawów zakażenia, ale ludzie mogą uskarżać się na gorączkę, powiększenie węzłów chłonnych, bóle głowy i pleców, zmęczenie i zaczerwienienie w miejscu ugryzienia lub zadrapania.

Chlamydioza

Chlamydioza (Chlamydophila psittaci) typu kociego to choroba bakteryjna, której głównym objawem jest koci katar i kichanie. Do zakażenia dochodzi na skutek kontaktu z wydzieliną z worka spojówkowego kota. Objawy zakażenia u człowieka mogą się wcale nie pojawić, ale czasami występują objawy przypominające rzeżączkę. Mężczyźni mogą narzekać na nieprawidłową wydzielinę z cewki moczowej.