Zamknij

Raport: wzrost zachorowań na choroby odkleszczowe w Polsce

26.05.2020 14:29

Borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu to groźne choroby przenoszone przez kleszcze. Każdego roku w Polsce choruje na nie kilkaset osób, a większość z powodu ciężkich objawów musi być hospitalizowana. Z raportu PZH za 2019 rok wynika, że nastąpił wzrost zachorowań na choroby odkleszczowe. Sprawdź, w których województwach było ich najwięcej.

Borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu w Polsce
fot. Shutterstock

Kleszcze są w Polsce bardzo istotnym zagrożeniem. Z opublikowanego przez Państwowy Zakład Higieny raportu wynika, że w 2019 roku więcej osób zachorowało na boreliozę i na kleszczowe zapalenie mózgu. 

Borelioza w Polsce

Według raportu PZH w 2019 roku zarejestrowano 301 przypadków boreliozy z Lyme (neuroboreliozy). Z powodu choroby hospitalizowanych było aż 295 osób.

Najwięcej zarejestrowanych przypadków boreliozy, bo aż 57, zanotowano w województwie pomorskim. Na kolejnych miejscach pod względem przypadków boreliozy są województwa dolnośląskie (46 przypadków), podkarpackie (27 przypadków) i śląskie (26 przypadków). Najmniej zachorowań na boreliozę zarejestrowano w województwie lubuskim - zaledwie 5 przypadków.

Co zaskakujące aż 110 przypadków boreliozy zarejestrowano w IV kwartale 2019 roku, czyli w miesiącach od października do grudnia. W III kwartale roku (od lipca do września) zanotowano 98 przypadków boreliozy, w kwartale I (od stycznia do marca) było 57 przypadków boreliozy, a w II (od kwietnia do czerwca) 37 przypadków tej choroby. 

Warto wiedzieć, że wiele przypadków boreliozy jest nierejestrowanych, nierozpoznanych. Objawy choroby ujawniają się często po dłuższym czasie i nie zawsze są prawidłowo rozpoznawane. Zebrane przez PZH dane dotyczą wyłącznie przypadków rozpoznanych i zarejestrowanych.

ZOBACZ: Choroby odkleszczowe: czym można zarazić się od kleszcza? 

Wzrost zachorowań na kleszczowe (zapalenie) mózgu

Z raportu PZH wynika, że na kleszczowe zapalenie mózgu w 2019 roku chorowało w Polsce więcej osób niż w roku poprzednim. W roku 2019 zarejestrowano 265 przypadków kleszczowego zapalenia mózgu, a w 2018 roku 197 przypadków tej ciężkiej choroby.

Z powodu zapalenia mózgu przenoszonego przez kleszcze hospitalizowani byli wszyscy chorzy. Najwięcej, bo aż 108 chorych zarejestrowano w województwie podlaskim, w województwie warmińsko-mazurskim zachorowało 47 osób. Natomiast w lubuskim nie zanotowano zachorowań na kleszczowe zapalenie mózgu.

Najwięcej chorych zarejestrowano w III kwartale 2019 roku (od lipca do września), a najmniej w I kwartale (od stycznia do marca).

ZOBACZ TAKŻE:

Źródło: CHOROBY ZAKAŹNE I ZATRUCIA W POLSCE W 2019 ROKU (Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny)