Choroba X: nowe zagrożenie dla ludzkości? WHO ostrzega

13.03.2018 13:44
Choroba X: nowe zagrożenie dla ludzkości?
fot. Per Bengtsson/Shutterstock

Do listy największych zagrożeń dla zdrowia publicznego na świecie dołączyła tajemnicza „choroba X”. Mimo że wywołujący ją patogen nie został jeszcze odkryty, to mianem tym określono wszystkie przyszłe epidemie spowodowane przez wirusy, bakterie czy mikroby przenoszone przez zwierzęta. Zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia już teraz należy podjąć działania, które mogą im zapobiec.

Choć ostrzeżenia przed nową, nierozpoznaną jeszcze „chorobą X”, która może stać się śmiertelnym zagrożeniem dla ludzi, brzmią jak scenariusz filmu katastroficznego lub taniego horroru klasy B, to jednak zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia, sytuacja jest już na tyle poważna, że niemal w każdej chwili w jakimś miejscu na świecie może wybuchnąć epidemia dziesiątkująca populację.

Co może wywołać kolejną globalną epidemię?

Najprawdopodobniej zostanie ona spowodowana przez patogen przenoszony przez zwierzęta na ludzi, ale jeszcze nie ma co do tego całkowitej pewności. Dlaczego zatem zdecydowano się na to, by wpisać „chorobę X” na listę potencjalnych zagrożeń dla zdrowia publicznego?

Zdaniem ekspertów to najlepszy sposób, by przygotować się na ewentualne konsekwencje tego, co mogłoby się stać, gdyby niebezpieczny zarazek rozprzestrzenił się na świecie, powodując masowe zgony. Im więcej wiemy na temat poznanych dotąd źródeł infekcji, tym lepiej możemy zabezpieczyć się przed tym, co grozi ludzkości z powodu trudnych do okiełznania zarazków.

Choroba X: realne zagrożenie czy niepotrzebne sianie paniki?

Dr Anthony Fauci, dyrektor Amerykańskiego Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych, komentując wpisanie „choroby X” na listę największych zagrożeń zdrowia publicznego według WHO, tłumaczył, że:

Doświadczenie nauczyło nas, że powinniśmy się lepiej zabezpieczać przed zagrożeniami, których dotąd nie docenialiśmy, tj. w przypadku wirusa Zika czy Eboli.

Traktowanie wirusów, bakterii czy wszelkich drobnoustrojów chorobotwórczych nie tylko jako potencjalną broń biologiczną stosowaną w celu unicestwienia wroga, ale także jako realne zagrożenie dla zwykłych obywateli, pozwala na to, by przyspieszyć proces opracowywania najskuteczniejszych środków zaradczych i zabezpieczeń ograniczających emisję szkodliwych patogenów.

Specjaliści Światowej Organizacji Zdrowia uważają, że uwzględnienie „choroby X” na w nowym wykazie pomoże w pracach nad szczepionkami ochronnymi i testami diagnostycznymi, które mogą okazać się sporym ułatwieniem podczas ewentualnej epidemii. Wiedza na temat największych niebezpieczeństw dla ludzkości (i ustalenie cech wspólnych dla tych zagrożeń, które obecnie wydają się najbardziej prawdopodobne) może pozwolić na to, by w momencie krytycznym reagować szybciej. W zamierzeniu ma to po prostu ułatwić ratowanie życia. Opracowanie odpowiednich systemów, które mogą sprzyjać skuteczniejszemu niesieniu pomocy, zdaniem WHO może nam tylko wyjść na zdrowie.

Zobacz także

Zagłosuj

Czy według Ciebie wpisanie "choroby X" na listę potencjalnych zagrożeń przez WHO ma sens?

Liczba głosów:

Zobacz także

Lista największych zagrożeń dla zdrowia publicznego według Światowej Organizacji Zdrowia (2018)

  • gorączka krwotoczna krymsko-kongijska wywoływana przez wirus CCHF, przenoszona przez kleszcze, nie ma na nią szczepionki. Atakuje nagle, objawia się silnym bólem głowy, brzucha i stawów, wysoką gorączką, wymiotami, a także przekrwieniem spojówek i gardła, zaburzeniami nastroju i percepcji, pomiędzy 4. dobą a 2. tygodniem występowania prowadzi m.in. do krwotoków z nosa. Śmiertelność szacuje się w granicach od 9 do 50 proc.
  • wirus Ebola i spokrewniony z nim wirus Marburga wywołujący gorączkę krwotoczną, której klinicznie nie można odróżnić od gorączki krwotocznej Ebola (śmiertelnie niebezpiecznej choroby zakaźnej powodującej zgon u 60-90 proc. zakażonych).
  • gorączka Lassa, ostra wirusowa gorączka krwotoczna wywoływana przez wirusa przenoszonego drogą odzwierzęcą (głównie przez gryzonie); atakuje układ pokarmowy, oddechowy, nerwowy i krążenia, w kale i moczu wirus utrzymuje się od 3 do 9 tygodni, a w nasieniu nawet do 3 miesięcy.
  • bliskowschodni zespół oddechowy MERS-CoV prowadzący do śmiertelnie niebezpiecznego zapalenia płuc, najbardziej niebezpieczny jest dla ludzi po 70. roku życia oraz pracowników szpitali mających częsty kontakt z chorymi, może przenosić się ze zwierząt na ludzi lub drogą kropelkową (nie ma co do tego pewności).
  • zespół ostrej niewydolności oddechowej SARS przypominający ciężką postać zapalenia płuc, dotyczy głównie osób przebywających lub powracających z Azji Południowo-Wschodniej, śmiertelność choroby waha się w granicach 7 proc.
  • choroba Nipah (wirusowe zapalenie mózgu) powodowana przez kontakt z zarażonymi nietoperzami i świniami (lub ich wydzielinami), dotyczy głównie Azji Południowo-Wschodniej, śmiertelność w jej przypadku szacowana jest nawet na 40 proc.
  • gorączka doliny Rift, wywoływana przez RNA-wirus RVF choroba zakaźna owiec, bydła i ludzi, przenoszona przez komary z rodzaju Aedes, występuje głównie w Afryce, krótkotrwałą ochronę przed nią zapewnia tzw. szczepionka atenuowana wymagająca okresowego powtarzania.
  • wirus Zika przenoszony przez komary z rodzaju Aedes, prowadzący do ostrej choroby zakaźnej, mogący powodować mikrocefalię (małogłowie) u dzieci zakażonych przez matki podczas ciąży.
  • choroba X

Zobacz także

* (Chcesz oglądać filmik z polskimi napisami? Pamiętaj, żeby ustawić opcję tłumaczenia w ustawieniach!)

Zobacz także

_____

zdrowie.radiozet.pl/π