Zamknij

Okiem eksperta: Jak rozpoznać chorobę pasożytniczą?

31.03.2016
Aktualizacja: 17.11.2020 06:12

Parazytozy to choroby wywołane przez pasożyty, czyli organizmy żyjące kosztem żywiciela. Mogą one bytować zarówno na powierzchni ciała, jak i w jego wnętrzu, powodując niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia choroby. Szacuje się, że przez pasożyty umiera rocznie około 14 milionów ludzi na świecie (takie dane podaje WHO).

Choroba pasożytnicza: rodzaje, objawy, leczenie, profilaktyka
fot. ---

Jak można zarazić się pasożytami?

Pasożytami można zarazić się na wiele sposobów. Najczęściej podczas zagranicznych wycieczek, zwłaszcza do krajów tropikalnych, pijąc zanieczyszczoną wodę oraz jedząc niewiadomego pochodzenia żywność, zwłaszcza surową lub poddaną niestarannej obróbce. Gdy dodamy do tego brak higieny intymnej, czyli niedokładne mycie rąk, lub spożywanie nieumytych owoców i warzyw, możemy mieć pewność, że jesteśmy w grupie ryzyka.
Zarażenie pasożytami jest też możliwe podczas kontaktu z zarażoną osobą lub zwierzęciem, które nie zostało odrobaczone.

Jakie objawy mogą świadczyć o obecności pasożytów w organizmie?

Niestety objawy świadczące o obecności pasożytów w organizmie nie są charakterystyczne i mogą występować również w innych chorobach, co trochę utrudnia wczesne rozpoznanie parazytozy.
Jeśli jednak pojawią się u chorego poniższe symptomy, powinien skontaktować się z lekarzem. Parazytozie mogą towarzyszyć:

 • biegunki,
 • zaparcia,
 • bóle brzucha,
 • powiększenie wątroby i śledziony,
 • niewyjaśniona utrata lub przerost masy ciała,
 • bóle mięśni i stawów,
 • zmiany skórne,
 • zaburzenia układu odpornościowego,
 • astma,
 • anemia,
 • bóle głowy,
 • zmęczenie, nerwowość.

Jakie są objawy owsicy?

Owsica należy do najczęstszych chorób wieku dziecięcego, szczególnie w klimacie umiarkowanym. Wywołana jest przez owsiki, bytujące w jelicie grubym. Do zarażenia dochodzi podczas kontaktów z zarażoną osobą.
Głównym objawem choroby jest nocny świąd okolic odbytu, który związany jest z wędrówką dojrzałych pasożytów.
W przypadku zachorowania, oprócz wizyty u lekarza, ważna jest również dezynfekcja mieszkania oraz pranie w wysokiej temperaturze pościeli i bielizny, gdzie mogą znajdować się pasożyty.

Polecamy: Owsica jest groźna dla dzieci. Skąd się biorą owsiki?

Jakie są objawy wszawicy?

Wszawica to choroba wywołana przez wszy. Dzieli się ona na trzy typy: głowową, odzieżową i łonową.

Wszawica głowowa najczęściej dotyka dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, ale również osoby starsze należące do rodziny dzieci. Aby się nią zarazić, wystarczy np. używać tej samej czapki lub ręcznika.

Wszawicą łonową można się najczęściej zarazić podczas kontaktów intymnych od partnera lub używając tego samego ręcznika lub bielizny.

Wszawica odzieżowa dotyka osób, których ubrania przechowywane są w złych warunkach sanitarnych. Podobnie jak w przypadku dwóch poprzednich typów tą chorobą można się zarazić mając kontakt z osobą zarażoną lub przedmiotami z jej najbliższego otoczenia.

Najczęstszymi objawami wszawicy są świąd oraz zmiany skórne w postaci małych, swędzących skupisk grudek. Jeśli zauważysz na włosach, ubraniu wszy lub gnidy, udaj się jak najszybciej do apteki i kup środki zwalczające wszawicę. Pamiętaj, kurację muszą przejść wszyscy członkowie rodziny!

Zakażenie tasiemcem – jakie są objawy?

Tasiemce zasiedlają zazwyczaj układ pokarmowy człowieka, gdzie mogą się rozwijać, osiągając nawet kilkanaście metrów długości. Te pasożyty dzieli się na:

 • tasiemce nieuzbrojone - często znajdują się one w niezbadanym lub poddanym niedostatecznej obróbce termicznej mięsie wołowym. Osoba, która jest zakażona tym typem tasiemca może mieć dolegliwości związane z utratą wagi, bólami brzucha, biegunkami oraz stanami zapalnymi jelit.
 • tasiemce uzbrojone - często znajdują się one w zarażonym mięsie wieprzowym. W tym wypadku możliwe jest również zarażenie się jajami tasiemca, które mogą rozwijać się w mięśniach i narządach wewnętrznych jako larwy wągry (groźna dla życia wągrzycę).
 • tasiemce bąblowce – niebezpieczny pasożyt występujący u zwierząt, takich jak: psy, lisy czy wilki. Człowiek może zarazić się jego jajami głównie przez kontakt ze zwierzęciem. Dochodzi wtedy do rozwinięcia się larwy (często dużych rozmiarów) w wątrobie, mózgu lub oku.

Coraz częściej mówi się, że jaja tasiemca można kupić przez internet. Wiele osób uważa, zwłaszcza nastolatki, że zarażenie się jajami tasiemca jest dobrym sposobem na szybki spadek masy ciała. Nieprawda! Zarażenie się tasiemcem jest bardzo niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia.

Dowiedz się więcej: Tasiemiec, czyli pasażer na gapę. Jak się go pozbyć?

Zarodziec malarii – jakie są objawy malarii?

Wyjeżdżając zagranicę, szczególnie w rejony tropikalne, powinniśmy pamiętać o pasożytach, które mogą tam występować. Jednym z takich przykładów są pierwotniaki z rodzaju Plasmodium wywołujące malarię. Dostają się one do organizmu człowieka podczas ugryzienia komarów z rodzaju Anopheles.
W późniejszych stadiach choroby atakują krwinki czerwone, powodując ich rozpad oraz wystąpienie objawów grypopodobnych z ciężkimi powikłaniami. W profilaktyce ważne jest stosowanie preparatów odstraszających komary oraz moskitier.

Zobacz także: Jedziesz na egzotyczne wakacje? Jakie choroby grożą turystom w tropikach?

___ 

ZdrowoBardzo / Aneta Moskalik/ mk