Choroba marburska: przyczyny i objawy gorączki krwotocznej Marburg

07.05.2020 19:11
Gorączka krwotoczna Marburg
fot. Shutterstock

Choroba marburska to choroba wywoływana przez wirusa Marburg blisko spokrewnionego z Ebolą. Zaczyna się gorączką, silnym osłabienie, które łatwo zbagatelizować. Jednak rozwój choroby jest szybki - od biegunki i wymiotów po uszkodzenie narządów i skazę krwotoczną. Dowiedz się, jakie są objawy gorączki krwotocznej Marburg. Co to za choroba?

Choroba marburska, zwana gorączką krwotoczną Marburg, to ciężka choroba wirusowa, która charakteryzuje się gorączką, osłabieniem, specyficzną wysypką i krwawieniem.

Choroba przenosi się z człowieka na człowieka przez bardzo bliski kontakt z krwią lub innymi płynami ustrojowymi (kał, mocz, wymiociny, ślina, wydzielina drzewa oskrzelowego) osoby zakażonej wirusem.

Zakazić można się również poprzez kontakt seksualny, ponieważ męskie nasienie może zawierać wirusa Marburg do siedmiu tygodni po klinicznym wyzdrowieniu.

Najbardziej zakaźni są pacjenci w fazie choroby pełnoobjawowej, ale chory w każdej fazie jest silnie zakaźny dla otoczenia i powinien być izolowany na czas leczenia.

Przyczyny choroby marburskiej

Gorączka krwotoczna Marburg wywoływana jest przez zakażenie wirusem Marburg należącego do filowirusów, spokrewnionego z wirusem Ebola.

Warto wiedzieć

Skąd się wzięła choroba marburska?

Choroba marburska została opisana po raz pierwszy w 1967 r. po zawleczeniu jej do Marburga (stąd nazwa) i Frankfurtu w Niemczech i oraz do Belgradu w Jugosławii z Ugandy. Ostatni odnotowany przypadek pojawienia się choroby marburskiej miał miejsce w lipcu 2008 na terenie Holandii. Prawdopodobnie rezerwuarem wirusa Marburg mogą być niektóre gatunki małp, z których zakażenie przenosi się na człowieka drogą kontaktu bezpośredniego.

Objawy choroby marburskiej

Okres wylęgania choroby, czyli czas od momentu zakażenia wirusem do ujawnienia się pierwszych objawów wynosi 5-10 (zazwyczaj 7) dni. 

Choroba marburska rozpoczyna się gwałtownie silnym osłabieniem i gorączką z dreszczami.  

Po ok. 5 dniach od wystąpienia pierwszych objawów na ciele zaczyna pojawiać się charakterystyczna plamisto-grudkowa wysypka na skórze. W tym samym czasie chorych nawiedzają biegunki, bóle brzucha, nudności, wymioty, zawroty głowy, objawy nieżytu górnych dróg oddechowych.

Stan chorych na gorączkę krwotoczną szybko się pogarsza. Następuje spadek masy ciała, skrajne wyczerpanie, uszkodzenie wątroby z żółtaczką, zapalenie trzustki, powikłania ze strony układu nerwowego - delirium, zaburzenia świadomości. 

Ostatecznie rozwija się niewydolność wielonarządowa prowadząca do wstrząsu z objawami skazy krwotocznej, czyli wybroczynami na skórze i błonach śluzowych oraz krwotokami narządowymi, głównie do przewodu pokarmowego i płuc. 

Leczenie choroby marburskiej

Nie ma niestety jednego, konkretnego leku na chorobę marburską. Leczenie jest objawowe i polega na wyrównywaniu zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej powodowanych przez biegunkę i wymioty. W ciężkich przypadkach stosuje się wspomaganie czynności oddechowej i walkę ze wstrząsem oraz leczenie skazy krwotocznej.

Niestety śmiertelność w przypadku choroby marburskiej jest wysoka - umiera nawet połowa chorych.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.