Zamknij

Choroba kociego pazura - jakie są jej objawy?

23.05.2019
Aktualizacja: 16.11.2020 21:12

Masz gorączkę, powiększone węzły chłonne, ból głowy? Takie objawy mogą sugerować wiele chorób. Jeśli jednak kilka dni wcześniej zadrapał cię kot, możesz podejrzewać u siebie chorobę kociego pazura. Sprawdź, co to za choroba.

Choroba kociego pazura - jak się objawia
fot. Shutterstock

Choroba kociego pazura (inaczej gorączka kociego pazura, ang. cat-scratch fever, cat-scratch disease) to bakteryjna choroba odzwierzęca. Wywołują ją bakterie: Bartonella henselae i Bartonella clarridgeiae, które są przenoszone głównie przez koty, ale zdarza się również, że przez kleszcze, króliki, gryzonie, pchły. Koty, mimo że są nosicielami tych bakterii, nie chorują na tę chorobę. Szacuje się, że zarażonych tymi bakteriami jest aż 80% kotów.

Choroba kociego pazura występuje na całym świecie, ale znacznie więcej przypadków odnotowuje się w rejonach o klimacie ciepłym i wilgotnym. W Polsce wzrost zachorowań zaobserwowano w okresie jesienno-zimowym. Ta choroba dotyka najczęściej dzieci do 15. roku życia.
Do zarażenia dochodzi najczęściej podczas zadrapania lub ugryzienia, głównie przez młode koty. Jednak odnotowano przypadki zachorowań wskutek polizania przez kota rany, uszkodzonej skóry czy oka (dochodzi wtedy do zakażenia dospojówkowego i m.in. obrzęku tkanek oczodołowych - mowa o tu o zespole Parinauda).

Choroba kociego pazura – jakie są jej objawy?

W większości przypadków choroba ta ma łagodny, ale przewlekły przebieg (w łagodnym stadium zwykle ustępuje samoistnie po około 6 miesiącach). Choroba ta początkowo ma bezobjawowy przebieg - objawem ją zwiastującym jest zapalna grudka (krosta) na skórze, w miejscu zadrapania. W późniejszym okresie - jakieś 1-6 tygodni po pojawieniu się zmiany skórnej - pojawia się miejscowy stan zapalny węzłów chłonnych (np. na szyi, pod pachami, wewnątrz brzusznie). Węzły te są tkliwe. Towarzyszy temu podwyższona temperatura ciała, bóle głowy, zmęczenie. Te objawy są nieswoiste i raczej sugerują przeziębienie lub grypę. Dlatego tak trudno ją zdiagnozować. Powiększenie węzłów stopniowo ustępuje samoistnie w ciągu 2–6 miesięcy.

W cięższym stadium choroby może dojść do powiększenia nie tylko węzłów chłonnych (które mogą zropieć), ale również wątroby i śledziony. Mowa wtedy o zakażeniu rozsianym. Charakteryzuje się ono ziarniniakami wątroby i śledziony, zajęciem ośrodkowego układu nerwowego przebiegającym z encefalopatią, czasami drgawkami i zmianami w kościach. Chorzy mogą skarżyć się na bóle pleców i podbrzusza.

Choroba kociego pazura - jakie mogą być powikłania?

Choroba kociego pazura w większości przypadków ustępuje samoistnie (do 6 miesięcy po pojawieniu się objawów). Zwykle ma ona łagodny przebieg i nie wywołuje żadnych powikłań. Jednak w przypadku cięższego stadium choroby takie powikłania mogą się pojawić.
Najgroźniejszym możliwym powikłaniem choroby kociego pazura jest encefalopatia (uszkodzenie mózgowia). Może się ona objawiać zmianą zachowania człowieka (np. przypominające schizofrenię). Mogą się też pojawić drgawki, zaburzenia koordynacji ruchowej.

Dowiedz się więcej: Myślał, że chce go zabić kot... i w pewnym sensie miał rację!

Do innych powikłań gorączki chorego pazura należą:

  • zropienie węzła chłonnego z wytworzeniem przetoki,
  • zajęcie oka czyli zespół Parinauda,
  • zajęcie siatkówki i nerwu wzrokowego, które może prowadzić do ślepoty,
  • zapalenie mózgu,
  • zapalenia kości i szpiku,
  • zapalenie wsierdzia,
  • rumień guzowatego,
  • niedokrwistość,
  • zapalenie płuc i opłucnej,
  • powiększenie wątroby i śledziony.

Gorączka kociego pazura - jak się diagnozuje tę chorobę?

Diagnostyce choroby kociego pazura istotną kwestią jest przeprowadzenie dokładnego wywiadu i dokładne zbadanie pacjenta. Jedno z pytań zadanych pacjentowi powinno dotyczyć kontaktu z kotem (czy ma kota, czy został podrapany przez niego lub kot polizał mu ranę). Na skórze lekarz będzie szukał zmian skórnych oraz sprawdzał, czy węzły chłonne chorego są powiększone. Trzeba jednak przyznać, że diagnostyka tej choroby stanowi spore wyzwanie - godne serialowego dra House'a. Objawy mogą sugerować inne choroby (np. nowotworowe - białaczki czy chłoniaki złośliwe, mononukleozę czy toksoplazmozę). Rozpoznanie choroby kociego pazura potwierdzają badania serologiczne. Najczęściej używa się odczynów immunofluorescencji lub ELISA.

Metody leczenia choroby kociego pazura

W przypadku potwierdzenia diagnozy, lekarz zleci antybiotykoterapię. Lekami stosowanym w tym przypadku są azytromecyna, doksycyklina.  Leczenie trwa około 10 dni. Może również zaordynować leczenie miejscowe, np. przykładanie na powiększone węzły chłonne ciepłych, wilgotnych okładów.  

W przypadku zropienia węzłów chłonnych należy je zdrenować, czyli nakłuć i oczyścić z ropy za pomocą grubej igły. W rzadkich przypadkach zleca się całkowite usunięcie zajętego węzła lub węzłów chłonnych.

O tym powinieneś pamiętać!

Aby zapobiec wystąpieniu choroby, należy:- unikać kontaktu z obcymi, zwłaszcza dziko żyjącymi kotami,- w przypadku zadrapania lub ugryzienia przez kota, należy jak najszybciej zdezynfekować uszkodzoną skórę,- zadbać o higienę swojego kota, w tym stosować środki przeciw pchłom (przenoszą one bakterie).

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.