Zamknij

Chiny ostrzegają przed nowym wirusem. Odzwierzęcy wirus Langya infekuje ludzi

10.08.2022 10:10

W Chinach wykryto kilkadziesiąt zakażeń nowym wirusem, który prawdopodobnie pochodzi od ryjówki. Naukowcy alarmują, że wirus ten może wywoływać poważną chorobę. Sprawdź, co wiadomo na temat nowego wirusa Langya.

Pandemia
fot. STR/AFP/East News

Chiny alarmują, że już 35 osób zostało zarażonych zupełnie nowym wirusem odzwierzęcym, który prawdopodobnie "przeszedł" na ludzi przez ryjówkę. Wirus Langya zainfekował kilkadziesiąt osób w dwóch wschodnich prowincjach Chin. Według tajwańskich Centrów Kontroli Chorób (CDC) wirus jest całkowicie nowy, nie zarejestrowano wcześniej zakażeń tym patogenem u ludzi.

Wirus Langya – co o nim wiemy?

Oficjalna nazwa wirusa to Langya henipavirus (LayV). Jest on częścią rodziny Henipawirusów. W przeszłości zidentyfikowano dwa gatunki tej samej kategorii – wirusy Hendra i Nipah.

Dane Światowej Organizacji Zdrowia klasyfikują tę rodzinę wirusów na 4 poziomie bezpieczeństwa biologicznego, co oznacza, że istnieje wysokie ryzyko przenoszenia ich w aerozolu (drogą kropelkową) i wywołania choroby zagrażającej życiu bez możliwości zminimalizowania jej nasilenia.

Szacuje się, że śmiertelność po zakażeniu wirusem i rozwinięciu się choroby wynosi od 40 do 75 procent. 

Objawy zgłaszane przez zakażonych obejmowały:

Naukowcy opisali wnioski z badania w artykule opublikowanym w "New England Journal of Medicine". W artykule napisano również, że pacjenci mieli kontakt ze zwierzętami przed diagnozą.

W artykule napisano: "Wśród pacjentów nie było bliskiego kontaktu ani wspólnej historii narażenia, co sugeruje, że infekcja w populacji ludzkiej może być sporadyczna" - wyjaśnili badacze. "Śledzenie kontaktów dziewięciu pacjentów z 15 członkami rodziny pozostającymi w bliskim kontakcie wykazało brak transmisji LayV w bliskim kontakcie" - dodano.

Naukowcy zaznaczają jednak, że wielkość badanej grupy była zbyt mała, aby określić stan przenoszenia LayV z człowieka na człowieka.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: dailymail.co.uk, mirror.co.uk