COVID-19: znany lek może zmniejszyć liczbę zgonów

30.03.2020 18:16
Lek na COVID-19
fot. Shutterstock

Lek stosowany powszechnie w szpitalach może zmniejszyć liczbę zgonów spowodowanych chorobą COVID-19. Jak to możliwe? Naukowcy przekonują, że trzeba po prostu zmienić przeznaczenie tego leku i zastosować u zakażonych koronawirusem. Sprawdź, kto mógłby skorzystać na takim rozwiązaniu.

Choroba COVID-19 wywoływana przez koronawirus SARS-CoV-2 ma zróżnicowany przebieg. U niektórych osób przebiega bezobjawowo lub wywołuje delikatne objawy, u innych zakażenie koronawirusem powoduje znacznie cięższą chorobę układu oddechowego, w tym zapalenie płuc, nawet z ostrą niewydolnością oddechową i wielonarządową.

Niestety wiele osób potrzebuje lub będzie potrzebować pomocy w oddychaniu. Dla pacjentów hospitalizowanych kluczową częścią leczenia są respiratory, których celem jest dotlenienie krwi, gdy organizm pacjenta nie jest w stanie tego zrobić. Ten scenariusz jest powszechny u ciężko chorych na COVID-19, u których choroba wpływa na płuca, zmniejszając dotlenienie krwi.

Zmiana przeznaczenia tPA

Nowe badania sugerują, że jednym ze sposobów zmniejszenia zapotrzebowania na respiratory jest ponowne zastosowanie powszechnego leku występującego w wielu szpitalach: tkankowego aktywatora plazminogenu (tPA).

Lek ten jest rodzajem białka używanego przez lekarzy do rozbijania zakrzepów krwi u osób, które miały zawał serca lub udar.

Wstępne dane pochodzące od pacjentów z COVID-19 w Chinach i we Włoszech sugerują, że jedną z głównych przyczyn śmierci chorych jest znaczne krzepnięcie krwi, szczególnie w płucach.

Według Michaela Yaffe profesora z Massachusetts Institute for Technology i autora badań, gdyby lek zadziałał, to można by zastosować go bardzo szybko, ponieważ jest powszechnie dostępny i wiele szpitali go posiada.

Wcześniejsze badania wskazują, że krzepnięcie krwi jest kluczową przyczyną niewydolności oddechowej. Profesor Yaffe i jego zespół badawczy sprawdzają, czy tPA może zmniejszyć krzepnięcie krwi, biorąc pod uwagę jego skuteczność w leczeniu zakrzepów krwi u osób po udarze i zawale serca.

Ponieważ znaczna liczba osób z Covid-19 ma zakrzepy, zespół ma nadzieję, że tPA może przynieść korzyści chorym i zmniejszyć śmiertelność.

Chociaż teorię oparto na tylko jednej próbie na ludziach w 2001 r., wstępne wyniki są obiecujące. W badaniu z 2001 roku wzięło udział 20 osób z niewydolnością oddechową, którym nie dawano szans na przeżycie. Po podaniu leków o takim samym działaniu jak tPA przeżyło 30 proc. z tych osób.

Badania opublikowano w The Journal of Trauma and Acute Care Surgery.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: Medical News Today