Oceń
Długofalowe skutki COVID-19 wciąż nie są do końca znane. Wiadomo, że koronawirus SARS-CoV-2 może uszkadzać narządy wewnętrzne, w tym: serce, mózg, wątrobę, nerki. Ponad połowa ozdrowieńców skarży się na przewlekłe zmęczenie, innym doskwierają: zadyszka, problemy z koncentracją, dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Jest jeszcze jedno uciążliwe powikłanie COVID-19 - wzmożone napięcie mięśniowe. Dowiedz się więcej.
COVID-19 - rehabilitacja
- Pacjenci potrzebują nie tylko rehabilitacji oddechowej, o której się sporo mówi, ale i ruchowej, o czym mówi się mniej - poinformowała dr Agnieszka Wnuk-Scardaccione z Instytutu Fizjoterapii Collegium Medicum UJ w Krakowie w rozmowie z PAP.
Ekspert podkreślała, że COVID-19 jak grypa osłabia organizm, wywołując bóle mięśni i stawów. "Obserwujemy duże zmiany napięciowe u ozdrowieńców" - powiedziała fizjoterapeutka.
Zdaniem dr Agnieszki Wnuk-Scardaccione można mówić o "podwójnym cierpieniu pacjenta". Ci, którzy przed zakażeniem koronawirusem mieli problemy mięśniowo-szkieletowe, nie mogli podczas choroby kontynuować rehabilitacji, a COVID-19 przyczynił się jeszcze do zaostrzenia problemu.
COVID-19 - powikłania:
- przewlekłe zmęczenie,
- zadyszka,
- tzw. mgła mózgowa,
- przewlekłe bóle mięśni,
- problemy z erekcją,
- bezsenność,
- zaburzenia lękowe,
- depresyjne zmiany nastroju,
- zespół stresu pourazowego PTSD.
Na szczęście większość długotrwałych skutków COVID-19 ma charakter łagodny, a powikłania przeważnie ustępują po rehabilitacji. W Polsce opieką nad ozdrowieńcami zajmują się ośrodek opieki pocovidowej w Głuchołazach (woj. opolskie) oraz Ośrodek Kompleksowej Opieki nad Pacjentem po COVID-19, działający przy Dolnośląskim Centrum Chorób Płuc we Wrocławiu.
Źródło: PAP
Oceń artykuł