Zamknij

COVID-19: ten lek zmniejsza śmiertelność o 70 procent

26.11.2021 10:55
COVID-19: ten lek zmniejsza śmiertelność o 70 procent
fot. Shutterstock

MesenCure to nowy preparat przeciw COVID-19 stosowany w Izraelu. Podaje się go pacjentom w najcięższym stanie – by poprawić rokowania, wystarczą trzy dawki.  Lek właśnie przeszedł pozytywnie drugą fazę testów klinicznych.

Mimo szczepionek nadal mamy do czynienia ze wzrostem zachorowań na COVID-19. Szczególnie niebezpieczne są nowe warianty koronawirusa. Lek MesenCure izraelskiej firmy Bonus BioGroup to nadzieja na zwalczenie pandemii. Preparat znacznie zmniejsza śmiertelność u chorych, którzy wyjątkowo ciężko przechodzą zakażenie. Według nowych danych opublikowanych w dzienniku „The Jerusalem Post” miesięczny wskaźnik przeżycia 50 chorych z saturacją tlenową na poziomie 93 procent oraz rozlanym zapaleniem płuc, którzy otrzymali do trzech dawek leku MesenCure, wyniósł 94 procent.

Preparat to szansa na powrót do zdrowia nawet w przypadku ciężkiego przebiegu COVID-19. Zmniejsza śmiertelność nawet o 70 procent.

Innowacyjny lek skraca czas hospitalizacji

Porównując 30 pacjentów, na których testowano nowy preparat, z 60 pacjentami w podobnym stanie, ale należących do grupy kontrolnej, na której nie wykonuje się żadnych eksperymentów, można zauważyć, że jedynie 6,7 procent  chorych leczonych za pomocą MesenCure zmarło z powodu Covid-19 lub jego powikłań. Zarazem odnotowano zgony 23,3 proc. pacjentów z grupy kontrolnej. Jak pokazują dane, MesenCure skrócił też okres hospitalizacji z 17,2 dni do 9,4.

– Wyniki są lepsze, niż się spodziewaliśmy – powiedział dyrektor generalny Bonus BioGroup, dr Shai Meretzki.

Na czym polega terapia lekiem MesenCure?

MesenCure jest terapią polegającą na wstrzyknięciu choremu żywych komórek przemieszczających się w krwiobiegu do czasu dotarcia do płuc objętych stanem zapalnym. Komórki zawarte w preparacie wydzielają czynniki przeciwzapalne i regeneracyjne, tłumiąc burzę cytokinową i ograniczając dalszy rozwój procesu zapalnego. Po złagodzeniu stanu zapalnego i usunięciu nadmiaru płynu z płuc niewydolność oddechowa ustępuje.

Badania leku przeprowadzono na 50 pacjentach w wieku 41-77 lat. Większość miała choroby towarzyszące jak cukrzyca, otyłość lub nadciśnienie tętnicze – wyjaśnił kierownik ds. badań w Bonus BioGroup, dr Tomer Bronshtein.

Źródło: PAP