Zamknij

Koklusz czy COVID-19? Te objawy łatwo pomylić

12.06.2020 15:41

Męczący kaszel, duszność, gorączka to objawy COVID-19, ale również krztuśca - choroby, która od początku roku zaatakowała już 500 osób w Polsce. Objawy tej choroby są podobne do zakażenia koronawirusem, dlatego warto wiedzieć, czym charakteryzuje się krztusiec i co to za choroba.

Koklusz czy covid-19
fot. Shutterstock

Krztusiec (koklusz) jest ostrą chorobą zakaźną dróg oddechowych wywoływaną przez zakażenie pałeczką krztuśca (Bortedella pertussis). To choroba mniej popularna niż grypa, ale wciąż obecna. 

Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny informuje, że od początku roku (tj. od stycznia 2020 roku) zarejestrowano w Polsce 566 przypadków krztuśca. W całym 2019 roku zarejestrowano w Polsce 1626 przypadków tej choroby, a w roku poprzednim 1548.

Krztusiec czy COVID-19?

Krztusiec powodowany jest przez bakterię Bordetella pertussis, COVID-19 przez koronawirusa SARS-CoV-2, ale do zakażenia w obu przypadkach dochodzi drogą kropelkową.

W pierwszych tygodniach objawy krztuśca nie różnią się od innych infekcji górnych dróg oddechowych. Pojawia się suchy kaszel, katar, stany podgorączkowe, zapalenie gardła. Następnie pojawiają się typowe i przedłużające się napady uciążliwego długotrwałego kaszlu, który często kończy się głośnym wdechem, wymiotami lub bezdechem. Kaszel o różnym nasileniu może utrzymywać się wiele tygodni.

Jak rozpoznać krztuścowy kaszel?

Ataki kaszlu w przypadku krztuśca trwają zazwyczaj przez kilka minut, częściej występują w nocy. Atakom towarzyszą czasami wymioty. Napadowy i męczący kaszel może powodować, że twarz stanie się czerwona, a pod skórą popękają kruche naczynka. Twarz dzieci w czasie ataków kaszlu może przybrać niebieskawą barwę — to sinica, czyli nieodpowiednie nasycenie krwi tlenem.

Przebieg COVID-19, choć w większości przypadków łączy się z gorączką i silnym kaszlem z dusznościami, ma niestety różny przebieg. U wielu chorych COVID-19 przebiega niekonwencjonalnie, niektórzy chorobę przechodzą lżej, inni bardzo ciężko, dla osób z grup ryzyka można być śmiertelna. 

Warto zatem wiedzieć, że w warunkach domowych, zupełnie samodzielnie nie można rozpoznać choroby. Jeśli wystąpi gorączka, złe samopoczucie, silny kaszel to w każdym przypadku należy zwrócić się po poradę do lekarza.

Obowiązkowe szczepienia przeciwko krztuścowi u niemowląt i małych dzieci wprowadzono w Polsce w latach 60. XX wieku, czego wynikiem był 100-krotny spadek zapadalności na chorobę. Szczepionka przeciw krztuścowi podawana jest w jednym wstrzyknięciu jako szczepionka przeciw błonicy, tężcowi i krztuścowi (tzw. DTP).

Niestety, pomimo stosowania szczepień w wieku dziecięcym osoby dorosłe chorują coraz częściej. Odporność na chorobę po zaszczepieniu stopniowo zanika. Szacuje się, że po 10 latach od szczepienia, dana osoba nie jest już zabezpieczona przed zachorowaniem. Nie ma jednak obowiązku szczepienia w przypadku nastolatków i osób dorosłych, a w tych grupach wiekowych obserwuje się więcej zachorowań.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: PAP