Zamknij

COVID-19: przebieg. Historia mężczyzny wyleczonego z koronawirusa

23.03.2020 19:35

Koronawirus to nie tylko kaszel i gorączka. Connor Reed jest pierwszym Brytyjczykiem, u którego stwierdzono zakażenie koronawirusem. Mężczyzna pod koniec 2019 roku pracował w Chinach, gdzie zaraził się wirusem. Teraz, po wyjściu z choroby, postanowił opisać przebieg COVID-19 i nietypowe objawy tej choroby.

Przebieg COVID-19
fot. Shutterstock

Walijczyk Connor Reed pracował w szkole w chińskim mieście Wuhan, gdzie zaraził się koronawirusem SARS-CoV-2. Mężczyzna opowiedział, że choroba rozwijała się niepozornie i nie podejrzewał na początku, że może mieć koronawirusa.

Mężczyzna opowiedział o całym przebiegu choroby COVID-19: od pierwszych objawów, po samo wyleczenie. Dzięki czemu rzuca światło na nieznane dotąd objawy zakażenia koronawirusem.

1. Objawy przeziębienia

Connor Reed czuł się źle już pod koniec listopada 2019 roku. Mężczyzna twierdzi, że na początku miał objawy zwykłego przeziębienia, a choroba postępowała etapami. 

Przez pewien czas mężczyzna czuł się względnie dobrze i kontynuował pracę, ale po mniej więcej tygodniu pojawiły się objawy przypominające grypę - miał dreszcze i czuł się naprawdę źle.

2. Kaszel i utrata głosu

Jednym z pierwszych poważnych objawów, o których opowiedział mężczyzna wyleczony z COVID-19 był kaszel. Connor Reed twierdzi, że kaszlał tak intensywnie, że w pewnym momencie stracił głos.

Nietypowe objawy koronawirusa

Jadłowstręt i biegunka mogą być również objawem świadczącym o zarażeniu koronawirusem SARS-CoV-2 i rozwijaniu się choroby COVID-19 – wynika z najnowszego badania chińskich naukowców.

3. Gorączka

Gdy po mniej więcej tygodniu od pierwszych objawów pojawiła się gorączka, mężczyzna zdecydował, że nie wróci do pracy.

Pomimo życia w epicentrum wirusa, lokalne władze nie były jeszcze świadome, że w Wuhan chorują tysiące ludzi. Connor Reed również nie podejrzewał, że w jego organizmie rozwija się choroba, znana dzisiaj jako COVID-19.

4. Ból

Walijczyk opowiada, że najgorszym objawem choroby był ból: uszy i zatoki były zatkane, co sprawiało uczucie, jakby głowa miała eksplodować.

5. Duszności

Wydawało się, że mężczyzna wraca do zdrowia po grypie (jeszcze wtedy nie wiedział, że ma koronawirusa), czuł się coraz lepiej, ale pewnego dnia obudził się i nie mógł oddychać.

Wspomina, że nie mógł wziąć pełnego oddechu, a każda próba zaczerpnięcia powietrza przypominała oddychanie przez torbę. Oddech był bardzo szybki i płytki.

6. Zapalenie płuc

Ponieważ objawy nie ustępowały, Connor Reed zgłosił się do szpitala, gdzie przeprowadzono badania i stwierdzono zapalenie płuc. Było to dwa tygodnie po tym, jak wystąpiły pierwsze objawy przeziębienia.

Mężczyznę wyleczono z zapalenia płuc, ale dopiero kilka tygodni później dowiedział się, że cierpiał na COVID-19, chorobę, która rozwija się w wyniku zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2.

COVID-19 może mieć różny przebieg

Przebieg zakażenia koronawirusem i choroby COVID-19 jest zróżnicowany: od zupełnie bezobjawowego, po chorobę przypominającą grypę, aż do zapalenia płuc lub niewydolności oddechowej. Większość chorych (nawet 80 proc.) nie wymaga leczenia, bo nie rozwijają się u nich ciężkie objawy, a choroba ustępuje sama. 

Szacuje się, że 1 na 6 osób ma cięższy przebieg choroby, problemy z oddychaniem i wymaga leczenia.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: news.sky.com