Oceń
- Włoscy naukowcy ujawnili, że ponad 80% młodych ludzi z zakażeniem SARS-CoV-2 przebiega bezobjawowo. Ma to poważne konsekwencje dla transmisji wirusa.
- Naukowcy odkryli, że wśród osób w wieku 20 lat i poniżej ponad 80% nie wykaże żadnych objawów po zakażeniu koronawirusem.
Eksperci z Fundacji Bruno Kesslera w Trydencie we Włoszech, we współpracy z różnymi instytucjami badawczymi, przeprowadzili badanie oceniające, jaki odsetek osób, zarażonych korona wirusem, wykazuje jakiekolwiek objawy.
Naukowcy przeanalizowali dane dotyczące 5484 osób z włoskiego regionu Lombardii, które miały kontakt z osobami zakażonymi. Spośród nich 2824 osób było zakażonych SARS-CoV-2 i potwierdziły to wyniki laboratoryjne.
Analizując dane, badacze stwierdzili, że spośród 282 tylko 876 (31%) wykazało jakiekolwiek objawy. – Ta praca pozwala nam wyraźnie pokazać trudności w identyfikowaniu infekcji w ramach nadzoru, ponieważ większość z nich nie jest związana z objawami oddechowymi lub gorączką – podkreślił współautor badania Stefano Merler, który specjalizuje się w matematycznym modelowaniu przenoszenia chorób zakaźnych.
Specjaliści chcieli poznać wiek osób, które przechodzą COVID-19 bezobjawowo. Obliczyli, że wśród osób w wieku 20 lat i poniżej prawdopodobne 81,9% nie wykaże żadnych objawów po zakażeniu koronawirusem.
Wśród osób w wieku 80 lat lub starszych badacze szacują, że prawdopodobnie tylko 35,4% nie wykazuje żadnych objawów po zakażeniu koronawirusem.
Autorzy zauważyli, że wśród osób z potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2, które miały 60 lat i mniej, 73,9% prawdopodobnie nie miały gorączki – temperatura ciała wynosiła co najmniej 37,5 stopni C i nie występowały trudności oddechowe.
Koronawirus: nowe odkrycia
Badanie pozwoliły ocenić ogólne trendy. Naukowcy doszli do wniosku, że prawdopodobieństwo wystąpienia objawów zakażenia SARS-CoV-2 wzrasta z wiekiem.
Zauważono również, że 6,6% osób w wieku 60 lat i starszych miało ciężką postać COVID-19, a mężczyźni wykazywali „znacznie wyższe ryzyko” niż kobiety w stanie krytycznym.
Według Merlera to badanie stanowi on także przydatną informację, która pozwala lepiej zrozumieć rolę dzieci w epidemiologii COVID-19, o której wciąż niewiele wiemy.
– Wszyscy wiedzą, że podczas pandemii choroba rzadko dotykała dzieci , ale to badanie pozwala określić udział możliwej niższej podatności na zakażenie u dzieci, którą stwierdziliśmy w poprzednim badaniu przeprowadzonym w Chinach, w porównaniu do prawdopodobieństwa wystąpienia objawów klinicznych po zakażeniu – podkreślił.
Badanie wywołało wiele kolejnych pytań, na które jak dotąd nie udzielono odpowiedzi. – Pojawiły się inne interesujące pytania badawcze. Oszacowaliśmy prawdopodobieństwo wystąpienia krytycznych objawów po infekcji. Zauważyliśmy również, że kobiety mają mniejsze ryzyko zachorowania, ale powód nadal nie jest jasny – podkreślił Stefano Merle.
To wstępne badanie nie zostało jeszcze opublikowane w recenzowanym czasopiśmie, ale autorzy udostępnili swoje odkrycia online na platformie arxiv.org.
Koronawirus: najważniejsze fakty
- wirus może infekować wszystkie grupy populacji;
- mediana wieku wynosi 47 lat;
- wiek stanowi istotny czynnik prognostyczny zachorowalności; 80% stanowią osoby w wieku 15–59 lat, zachorowalność jest mniejsza wśród dzieci;
- płeć męska jest bardziej zagrożona wirusem, ok. 56% przypadków to mężczyźni; wynik ten jest zgodny z charakterystyką wirusów SARS i MERS; naukowcy spekulują, że wynika to z roli hormonów oraz chromosomów i ich wpływu na odpowiedź immunologiczną;
- na ciężki przebieg infekcji wirusem SARS-CoV-2 narażeni są dorośli w każdym wieku.
Źródło: www.medicalnewstoday.com
Oceń artykuł