Zamknij

COVID-19 osłabia pracę całego organizmu, zwłaszcza mózgu. Potwierdzają to badania

29.10.2020
Aktualizacja: 29.10.2020 15:46

Naukowcy starają się lepiej zrozumieć długotrwały wpływ COVID-19 na ludzki organizm. Okazuje się, że wirus SARS-CoV-2 jest szczególnie niebezpieczny dla mózgu. Wpływa na najważniejszą część układu nerwowego na długo po przechorowaniu tej choroby.

COVID-19 osłabia pracę całego organizmu, zwłaszcza mózgu. Potwierdzają to badania
fot. Shutterstock
  • SARS-CoV-2 osłabia funkcje poznawcze mózgu i przyczynia się do starzenia mózgu, nawet o 10 lat.  
  • Naukowcy potrzebują kolejnych badań, aby dowiedzieć się, w jaki sposób COVID-19 wpływa na funkcje mózgu.

Naukowcy z Imperial College w Londynie (Wielka Brytania) przeprowadzili analizę danych ponad 84 000 pacjentów z COVID-19 i wykazali, że niektóre ciężkie przypadki zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 powiązane są z poważnymi deficytami w obszarze mózgu, utrzymującymi się przez wiele miesięcy. Według nich ciężki przebieg infekcji może wiązać się z osłabieniem funkcji poznawczych i zestarzeniem się mózgu nawet o 10 lat. "Nasze analizy są zgodne z poglądem, że istnieją chroniczne konsekwencje poznawcze związane z COVID-19" – podkreślili naukowcy. Według nich deficyty poznawcze miały "znaczący wpływ" na wyniki, szczególnie wśród osób hospitalizowanych z powodu COVID-19. 

Cześć środowiska naukowego nie do końca ufa opisanemu badaniu. Twierdzą, że wpływ COVID-19 na mózg musi zostać zbadany dokładniej, aby móc mówić o takiej zależności. Podkreśla to m.in. Joanna Wardlaw, profesor neuroobrazowania stosowanego na Uniwersytecie w Edynburgu. "Funkcja poznawcza uczestników badania nie była znana przed COVID-19, a wyniki nie odzwierciedlają długotrwałego powrotu do zdrowia" - wyjaśniała dziennikarzowi agencji Reuters.

loader

Naukowcy chcą  być pewni, dlatego ważne jest, aby prowadzić dalsze badania dotyczące zakresu, w jakim infekcja wpływa na funkcje poznawcze mózgu w pierwszych tygodniach i miesiącach po zakażeniu oraz czy powoduje trwałe uszkodzenie funkcji mózgu w niektórych przypadkach.

Derek Hill, profesor obrazowania medycznego na University College London również nie zgadza się z tak odważnymi wnioskami. Zauważa, że wyniki badania mogą nie być w pełni wiarygodne, ponieważ nie porównują wyników przed i po. Poza tym badania obejmowały dużą liczbę osób, które samodzielnie zgłaszały, że przechorowały COVID-19, ale nie miały potwierdzonego wyniki testu. "Ogólnie rzecz biorąc, jest to intrygujący, ale niejednoznaczny fragment badań nad wpływem COVID-19 na mózg" - dodał Hill.

Źródło: Reuters