COVID-19 okiem patomorfologa: zakrzepy w "prawie każdym organie"

14.07.2020
Aktualizacja: 14.07.2020 14:31
COVID-19 sekcja zwłok
fot. Shutterstock

Koronawirus zwiększa ryzyko zakrzepicy - od jakiegoś czasu ostrzegają lekarze. Zakrzepy znajdujemy w "prawie każdym organie" - uzupełniają zaskoczeni patomorfolodzy.

Przyczyny śmierci w COVID-19 to głównie:

  • zespół ostrej niewydolności oddechowej (ARDS),
  • "burza cytokinowa",
  • zatorowość płucna.

O zespole ostrej niewydolności oddechowej (ARDS) i "burzy cytokinowej" pisaliśmy kilkakrotnie, poruszaliśmy też kwestię "cichego niedotlenienia" i zakrzepicy w COVID-19. Nieco więcej światła na tę ostatnią kwestię rzucają patomorfolodzy.

Zakrzep a koronawirus

Mechanizm powstawania zakrzepów w COVID-19 prawdopodobnie przebiega następująco: niskie nasycenie krwi tlenem powoduje zgęstnienie krwi, co podwyższa ryzyko zakrzepicy żylnej, a to z kolei może prowadzić do śmiertelnie niebezpiecznej zatorowości płucnej.

Przekonał się o tym m.in. znany kulturysta Guy Cisternino, siedmiokrotny mistrz federacji IFBB, u którego zakrzep w nodze był pierwszym objawem koronawirusa. Takich historii jest więcej. Wiadomo też, że u pacjentów z COVID-19 dochodzi do zawałów serca i udarów mózgu związanych z zakrzepami.

Patomorfolodzy ostrzegają: zakrzepy znajdujemy w "prawie wszystkich organach".

COVID-19 a zakrzepy

Dr Amy Rapkiewicz, przewodnicząca oddziału patologii w NYU Langone Medical Center, w programie telewizyjnym Erin Burnett "OutFront" w CNN, powiedziała, że we wczesnych stadiach pandemii lekarze zwrócili uwagę na zwiększone krzepnięcie krwi i zakrzepy w dużych naczyniach. "To, co zobaczyliśmy podczas sekcji zwłok, stanowiło przedłużenie. Zakrzepy dotyczyły nie tylko dużych naczyń, ale także mniejszych" - powiedziała patomorfolog.

Dr Rapkiewicz dodała także, że jej zespół spodziewał się znaleźć zakrzepy w płucach, ale zszokowała ich skala problemu: zakrzepy były w prawie każdym organie.

Odkrycie opublikowano pod koniec czerwca w czasopiśmie "The Lancet".

To może cię zainteresować:

Źródło: edition.cnn.com