Zamknij

Chorowałaś na Covid-19? Ta choroba może wywołać u ciebie zmiany psychiczne

12.11.2020
Aktualizacja: 12.11.2020 11:37

Koronawirus niesie zazgrożenie nie tylko dla zdrowia fizycznego, ale również psychicznego. Według psychiatrów osoby, które przechorowały COVID-19, są bardziej narażone na występowanie zaburzeń psychicznych.

Koronawirus: zaburzenia psychiczne po Covid-19.
fot. Shutterstock
  • COVID-19 wpływa na pracę centralnego układu nerwowego, co z kolei może nasilać kolejne zaburzenia.
  • Koronawirus nasila depresję, lęk, bezsenność, a także demencję

Naukowcy od początku trwania pandemii odkrywają kolejne długotrwałe skutki przechorowania COVID-19. Obecnie mamy wystarczająco dużo dowodów potwierdzających pogorszenie pracy mózgu i układu nerwowego po przejściu  SARS-CoV-2, To  z kolei zwiększa ryzyko wystąpienia zaburzeń psychicznych. Według badań 1 na 5 osób po przechorowaniu COVID-19 rozwinął się lęk, depresjabezsenność.

Koronawirus a zdrowie psychiczne

Naukowcy przebadali osoby, które przechorowały COVID-19 i odkryli, że u części z nich wystąpiły problemy ze zdrowiem psychicznym. "Ludzie obawiają się, że osoby, które przechorowały COVID-19, będą bardziej narażone na problemy ze zdrowiem psychicznym, a nasze odkrycia… pokazują, że to jest prawdopodobne" - powiedział Paul Harrison, profesor psychiatrii na Uniwersytecie Oksfordzkim.

Według psychiatry służby zdrowotne muszą być gotowe do zapewnienia opieki pacjentom po COVID-19, u których rozwiną się problemy ze zdrowiem psychicznym, zwłaszcza że wyniki badania mogą być niedoszacowane.

Naukowcy przeanalizowali karty zdrowia 69 milionów osób w Stanach Zjednoczonych, w tym ponad 62 tys. z potwierdzonym COVID-19. W ciągu trzech miesięcy po otrzymaniu pozytywnego wyniku testu na COVID-19, u 1 na 5 osób, które przeżyły, po raz pierwszy zdiagnozowano takie zaburzenia jak lęk, depresja lub bezsenność. Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie "The Lancet Psychiatry".

Co ciekawe, naukowcy odkryli również, że osoby ze zdiagnozowanymi zaburzeniami psychicznymi są o 65% bardziej narażone na zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2, niż osoby bez zaburzeń.

Czy naprawdę koronawirus może pogorszyć zdrowie psychiczne, wywołać lęki, a nawet depresję? Specjaliści, którzy nie byli zaangażowani w badanie, stwierdzili, że te odkrycia stanowią kolejne już potwierdzenie, że COVID-19 wpływa na pracę mózgu i może przyczyniać się do zwiększenia ryzyka wystąpienia szeregu zaburzeń psychicznych.

"Jest to prawdopodobnie spowodowane połączeniem stresorów psychologicznych związanych z tą konkretną pandemią i fizycznymi skutkami choroby" - powiedział Michael Bloomfield, psychiatra konsultant z University College London.

Simon Wessely, profesor psychiatrii w King's College London stwierdził, że odkrycie, że osoby, u których występują zaburzenia zdrowia psychicznego, są bardziej podatne na zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 potwierdzają to, co pokazały wcześniejsze badania.

"COVID-19 wpływa na centralny układ nerwowy, a więc może nasilać kolejne zaburzenia. Badania potwierdzają, że to nie wszystko i że ryzyko zwiększa się przez wcześniejszy zły stan zdrowia" - dodał Wessely.

Źródła: reuters.com