Zamknij

Kiedy do szpitala z COVID-19? Gdy przekroczysz 2 punkty

16.11.2020 16:06
Lukasz Kalinowski/East News
fot. Lukasz Kalinowski/East News

Zakażeni koronawirusem SARS-CoV-2 w znakomitej większości leczą się w domu. A kiedy chory powinien trafić do szpitala? W ustaleniu planu leczenia pomaga skala punktowa, stosowana w ocenie ciężkości zapalenia płuc. Dowiedz się więcej.

W najnowszych zaleceniach jak leczyć COVID-19 Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych znaleźć można podział na cztery stadia choroby. W pierwszym zalecane jest leczenie domowe, natomiast w drugim, kluczowym z punktu widzenia szans na wyzdrowienie, pacjent powinien znaleźć się w szpitalu. Tylko gdzie przebiega granica?

COVID-19 - kiedy do szpitala?

Zdecydowana większość chorych (80-90%) przechodzi zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 bezobjawowo lub skąpoobjawowo i może leczyć się w domu, pozostając na linii telefonicznej z lekarzem pierwszego kontaktu. 

Mówimy o sytuacji, gdy objawami COVID-19 są: osłabienie, gorączka, dreszcze, ból mięśni, kaszel (ale bez duszności), a pacjent jest w wieku poniżej 65. lat i nie choruje na schorzenia przewlekłe. Jeśli saturacja (nasycenie krwi tlenem) utrzymuje się powyżej 95% (co łatwo sprawdzić pulsoksymetrem zakładanym na palec), to przyjmuje się, że chory nie wymaga tlenoterapii, dożylnego nawadniania ani heparyny drobnocząsteczkowej i może pozostać w domu. Natomiast są pewne czynniki, które powinny skłonić lekarza do wypisania skierowania do szpitala.

Dowiedz się więcejPulsoksymetr: co to za urządzenie? Jak działa?

W zaleceniach jak leczyć COVID-19 Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych z października 2020 znaleźć można "skalę punktową CRB-65", służącą do oceny ciężkości pozaszpitalnego zapalenia płuc, która może być pomocna w ocenie wskazań do hospitalizacji.

Skala oceny zapalenia płuc CRB-65:

  • zaburzenia świadomości (1 pkt)
  • częstość oddechów ≥30 /minutę (1 pkt)
  • ciśnienie tętnicze krwi równe lub niższe od 90/60 mmHg (1 pkt)
  • wiek >65 lat (1 pkt)

"W przypadku uzyskania 2 punktów - należy rozważyć skierowanie, a w przypadku 3-4 - skierować pacjenta do szpitala" - czytamy w zaleceniach PTEiLChZ.

I dalej: "Jeśli stan pacjenta jest dobry, należy wykorzystywać zdalne formy kontaktu (telefon, wideorozmowa) oraz możliwości samodiagnozy pacjenta (pomiar tętna czy liczby oddechów) oraz uczulić pacjenta na objawy alarmowe".

Do takich poważnych sygnałów alarmowych należą też m.in. duszność czy spadek saturacji poniżej 95%, co grozi tzw. cichym niedotlenieniem.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: "Zalecenia diagnostyki i terapii zakażeń SARS-CoV-2 Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych z dnia 13 października 2020"