Oceń
COVID-19 to choroba zakaźna wywoływana przez koronawirusa SARS-CoV-2, który jest wirusem układu oddechowego. Pierwsze doniesienia o tym wirusie pojawiły się pod koniec grudnia 2019 r. w Wuhan, w Chinach.
COVID-19 – na skróty:
- COVID-19 objawy
- Ciężki przebieg COVID-19 objawy
- COVID-19 przebieg
- COVID-19 powikłania
- Ciężki przebieg COVID-19 kto jest narażony
- COVID-19 drogi zakażenia
- COVID-19 jak długo zakażamy
- COVID-19 profilaktyka
- Mam objawy COVID-19 co dalej
- Koronawirus szczepionka
- COVID-19 leczenie
COVID-19 – jakie są najczęstsze objawy?
COVID-19 może mieć przebieg bezobjawowy, lekki oraz ciężki. Chorobie mogą towarzyszyć różne objawy, zależne od kondycji chorego oraz od tego, czy cierpi na choroby współistniejące. Jednak da się wyodrębnić kilka charakterystycznych dla tej choroby symptomów.
Najczęstszymi objawami COVID-19 są:
- gorączka,
- suchy kaszel,
- zmęczenie.
Inne objawy COVID-19 (mniej powszechne) to:
- utrata smaku lub zapachu,
- przekrwienie błony śluzowej nosa,
- zapalenie spojówek (znane również jako czerwone oczy)
- ból gardła,
- ból głowy,
- ból mięśni lub stawów,
- różne rodzaje wysypki skórnej,
- nudności lub wymioty,
- biegunka,
- dreszcze lub zawroty głowy,
- drażliwość,
- dezorientacja,
- zmniejszona świadomość (czasami związana z napadami),
- niepokój,
- depresja,
- zaburzenia snu.
Ciężki przebieg COVID-19 – jakie mogą być dolegliwości?
W przypadku ciężkiego przebiegu COVID-19 mogą się pojawić:
- duszność,
- utrata apetytu,
- dezorientacja,
- utrzymujący się ból lub ucisk w klatce piersiowej,
- wysoka temperatura (powyżej 38°C).
COVID-19 – jaki może mieć przebieg ta choroba?
Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowie (WHO), większość chorych (około 80 proc.) choruje bez konieczności leczenia szpitalnego. U 20 proc. chorych COVID-19 ma ciężki przebieg i wymaga hospitalizacji, 5 proc. z nich może wymagać intensywnej opieki anestezjologicznej (podłączenie do respiratora). Około 2 proc. z nich umiera.
COVID-19 – powikłania po chorobie?
Większość osób, które przechorowały COVID-19, potrzebuje kilku tygodni rekonwalescencji. Skarżą się na osłabienie, bóle głowy, problemy z węchem i smakiem. Niektórzy potrzebują więcej czasu, by wrócić do zdrowia (tzw. długi COVID).
Do poważnych powikłań po COVID-19 zaliczamy:
- udary,
- zapalenie mózgu,
- majaczenie i uszkodzenie nerwów,
- niewydolność oddechową,
- zespół ostrej niewydolności oddechowej (ARDS),
- posocznicę i wstrząs septyczny,
- chorobę zakrzepowo-zatorową,
- niewydolność wielonarządową, w tym uszkodzenie serca, wątroby lub nerek.
W rzadkich sytuacjach kilka tygodni po zakażeniu może rozwinąć się (głównie u dzieci) ciężki zespół zapalny.
Kto jest najbardziej narażony na ciężki przebieg COVID-19?
Ciężki przebieg COVID-19 może pojawić się u wszystkich osób zakażonych, wszystko zależy od ich ogólnej kondycji, stylu życia, nałogów. Chociaż można wytypować kilka grup z wysokim ryzykiem ciężkiego przebiegu COVID-19. Są to osoby w wieku 60 lat i starsze, a także osoby z problemami zdrowotnymi, takimi jak nadciśnienie tętnicze, problemy z sercem i płucami, cukrzyca, otyłość lub nowotwory.
COVID-19 – jak się można zarazić?
COVID-19 jest chorobą zakaźną, którą można się zarazić drogą kropelkową. Podczas kaszlu czy wydychania powietrza, kropelki z wirusem wydostają się z organizmu nosiciela i lądują na przedmiotach lub powierzchniach znajdujących się wokół chorego. Jeśli chory zasłania usta podczas kaszlu, wirus może znajdować się na jego dłoniach. Zarazić się wirusem można dotykając zainfekowanych powierzchni. Dlatego wszystkie służby sanitarne – również polskie – apelują o zachowanie szczególnej ostrożności w kontaktach z innymi osobami oraz częste mycie i dezynfekowanie rąk. Warto również czyścić i dezynfekować przedmioty i powierzchnie, na których może być najwięcej wirusów (klamki, sedes w ubikacji, umywalki etc.). Warto również zachować odpowiedni dystans w kontakcie z osobami chorymi – zaleca się przebywanie w odległości większej niż metr.
Jak długo chory może zarażać koronawirusem SARS-CoV-2?
Jak podaje WHO, objawy choroby mogą pojawić się po 5-6 dniach od zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, a czas transmisji wirusem może trwać około 14 dni, a nawet kilka tygodni. Dlatego osobom, które były narażone na działanie wirusa, zaleca się pozostanie w domu przez 10-14 dni, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa.
Jak się nie zakazić koronawirusem SARS-CoV-2?
Zachowaj bezpieczeństwo, stosując proste środki ostrożności, takie jak:
- dystans fizyczny,
- noszenie maski,
- utrzymywanie dobrej wentylacji pomieszczeń,
- unikanie tłumów,
- mycie rąk,
- kaszel w zgięty łokieć lub chusteczkę.
Mam objawy COVID-19 - co trzeba zrobić?
Jeśli masz jakiekolwiek objawy sugerujące COVID-19, skontaktuj się ze swoim lekarzem POZ. Na podstawie wywiadu przeprowadzonego w trakcie teleporady, może zlecić on wykonanie testu na obecność koronawirusa SARS-CoV-2 i doradzić, jakie przyjmować leki na złagodzenie dolegliwości. Jeśli masz duszność, ból lub ucisk w klatce piersiowej, natychmiast zgłoś się do lekarza lub dzwoń na pogotowie.
Koronawirusa SARS-CoV-2 a szczepionka
Jeszcze nie ma szczepionki na koronawirusa, choć prowadzonych jest wiele obiecujących badań, niektóre z nich są w fazie klinicznej. Kiedy szczepionki zostaną dopuszczone do obrotu? Jeśli okaże się, że są bezpieczne i skuteczne, muszą jeszcze zostać zatwierdzone przez krajowe organy regulacyjne, a później wyprodukowane. Może to potrwać wiele miesięcy.
Leczenie COVID-19 - na czym polega?
Naukowcy na całym świecie pracują nad opracowaniem metod leczenia COVID-19 i znalezieniem skutecznego leku, który by skutecznie walczył z tym wirusem. W przypadku pacjentów z ciężką niewydolnością, WHO zaleca podłączenie do respiratorów, w lżejszych przypadkach tlenoterapię.
Z dostępnych leków, które stosuje w leczeniu COVID-19, należy wymienić deksametazon, kortykosteroid, który zleca się pacjentom w stanie ciężkim i krytycznym.
Zdaniem WHO inne leki, takie jak remdesivir, hydroksychlorochina, lopinawir/rytonawir czy interferon wydają się mieć niewielki lub żaden wpływ stan zdrowia pacjentów. Nie wykazano również, aby hydroksychlorochina poprawiała stan zdrowia chorych.
Źródło: World Health Organizarion "Coronavirus disease (COVID-19)"
Oceń artykuł