Zamknij

COVID-19 będzie chorobą sezonową - wynika z dużych badań

29.01.2021 13:05

COVID-19 będzie chorobą sezonową jak grypa - twierdzą naukowcy zza oceanu. I prezentują wyniki najnowszej analizy, w których krok po kroku tłumaczą, jak doszli do tego wniosku.

Koronawirus
fot. Shutterstock

Od początku pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 trwa debata na temat charakteru nowego patogenu. Pod uwagę brano cztery scenariusze. Koronawirus zniknie po jednym sezonie jak SARS w 2003 roku. Pandemia przebiegnie falami i samoistnie zakończy się po dwóch latach jak "hiszpanka" w 1918. COVID-19 będzie chorobą sezonową jak grypa. COVID-19 będzie kolejną chorobą zakaźną, która "zadomowi się" w naszej biosferze jak odra czy polio. Wiadomo już, że pierwszy, najlepszy, scenariusz się nie ziścił. Co do drugiego też już raczej nikt nie ma wątpliwości. Pozostały dwa ostatnie. Wydaje się, że naukowcy zza oceanu właśnie znaleźli rozwiązanie tej zagadki.

COVID-19 jak grypa?

Badacze z Uniwersytetu w Illinois zestawili dane epidemiologiczne (zachorowalność, śmiertelność, wyzdrowienia, aktywne przypadki, wskaźnik testów i hospitalizacja) z dnia 15 kwietnia 2020 roku z 221 krajów, uwzględniając szerokość i długość geograficzną oraz średnią temperaturę. Datę wybrano nieprzypadkowo - w tym dniu sezonowe wahania temperatury osiągają maksimum na całym świecie. W tym samym momencie wypadł również szczyt pierwszej fali pandemii koronawirusa.

Zespół badawczy wykorzystał następnie metody statystyczne do sprawdzenia, czy zmienne epidemiologiczne były skorelowane z temperaturą, szerokością i długością geograficzną. Spodziewano się, że cieplejsze kraje bliżej równika będą najmniej dotknięte chorobą.

„Nasza ogólnoświatowa analiza epidemiologiczna wykazała istotną statystycznie korelację między temperaturą a zachorowalnością, śmiertelnością, wyzdrowieniem i aktywnymi przypadkami. Tę samą tendencję stwierdzono w przypadku szerokości geograficznej, ale nie długości geograficznej, jak się spodziewaliśmy” - powiedział koordynator badania prof. Gustavo Caetano-Anollés.

"Zachorowalność i śmiertelność COVID-19 w 221 krajach są ściśle skorelowane z temperaturą i szerokością geograficzną" - zawyrokowali autorzy badania.

Źródło: medicalxpress.com