COVID-19 a SARS CoV-2 – jaka jest różnica?

27.02.2020
Aktualizacja: 23.03.2020 12:35
COVID-19 a SARS CoV-2 – jaka jest różnica?
fot. Shutterstock

W informacjach prasowych dotyczących koronawirusa bardzo często stosuje się zamiennie nazwy COVID-19 i SARS CoV-2. Niestety błędnie. Poniżej wyjaśniamy, co się kryje pod tymi nazwami.

COVID-19 to choroba zakaźna wywołana przez jeden z rodzajów koronawirusa o roboczej nazwie SARS-CoV-2. Gdy pojawiły się pierwsze przypadki zachorowania w Wuhan w Chinach, lekarze myśleli, że mają do czynienia z chorobą SARS (zespół ciężkiej ostrej niewydolności oddechowej), i dlatego wyizolowany podczas badań wirus nazwano właśnie SARS-CoV-2. Jednak z czasem okazało się, że chorobę, wywołuję inny koronawirus. Ostatecznie koronawirus z Wuhan zyskał nazwę 2019-nCoV.

Ten nowy wirus i wywołana przez niego choroba nie były znane przed wybuchem epidemii w Wuhan w Chinach w grudniu 2019 r.

Jakie są objawy COVID-19?

Najczęstsze objawy COVID-19 to:

  • gorączka,
  • zmęczenie,
  • suchy kaszel.

Rzadziej występujące objawy to:

  • bóle gardła, głowy i mięśni,
  • przekrwienie błony śluzowej nosa,
  • katar,
  • biegunka
  • trudności z oddychaniem.

Objawy te są zwykle łagodne i stopniowo narastają. Jeśli pojawią się u chorego, który przebywał w rejonie, w którym wystąpiły zachorowania z powodu koronawirusa lub miały kontakt z osobami, które mogą być zarażone, należy telefonicznie powiadomić stację sanitarno-epidemiologiczną o swoich podejrzeniach lub zgłosić się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.

COVID-19 – jaki ma przebieg ta choroba?

Jak podaje WHO, większość chorych (około 80%) dochodzi do siebie po chorobie bez konieczności specjalnego leczenia. Pozostałe osoby chore, zwykle te, które cierpią na inne współistniejące schorzenia, takie jak choroby naczyniowo-sercowe, cukrzyca, nowotwory, ciężej przechodzą zakażenie. Z danych WHO wynika, że około 2% z nich umiera.  

COVID-19 – jak się można zarazić?

COVID-19 jest chorobą zakaźną, którą można się zarazić drogą kropelkową. Podczas kaszlu czy wydychania powietrza, kropelki z wirusem wydostają się z organizmu nosiciela i lądują na przedmiotach lub powierzchniach znajdujących się wokół chorego. Jeśli chory zasłania usta podczas kaszlu, wirus może znajdować się na jego dłoniach. Zarazić się wirusem można dotykając zainfekowanych powierzchni. Dlatego wszystkie służby sanitarne – również polskie – apelują o zachowanie szczególnej ostrożności w kontaktach z innymi osobami oraz częste mycie i dezynfekowanie rąk. Warto również czyścić i dezynfekować przedmioty i powierzchnie, na których może być najwięcej wirusów (klamki, sedes w ubikacji, umywalki etc.). Warto również zachować odpowiedni dystans w kontakcie z osobami chorymi – zaleca się przebywanie w odległości większej niż metr.

Biorąc pod uwagę transmisję wirusa, ryzyko zarażenia koronawirusem SARS-CoV-2 od osoby, u której nie ma żadnych objawów, m.in. nie kaszle, jest niskie, ale oczywiście istnieje.

Warto dodać, że nadal niewiele wiemy na temat tego wirusa. Wciąż trwają badania nad nim, a wszelkie nowe informacje są na bieżąco publikowane na stronach WHO.

Jaki jest okres intubacji wirusa wywołującego chorobę COVID-19?

"Okres inkubacji" to czas zarażeniem wirusem a wystąpieniem objawów choroby. Szacuje się, że w przypadku tego typu koronawirusa to około 14 dni, najczęściej około 5 dni.

WIĘCEJ NA TEN TEMAT:

•    Koronawirus - RAPORT: objawy, leczenie, epidemia
•    Jak długo koronawirus utrzymuje się na przedmiotach? Na te 10 uważaj
•    Maseczka na koronawirusa: czy chroni przed zachorowaniem?
•    Koronawirus: kwarantanna domowa – jak postępować?
•    Podejrzenie koronawirusa: co zrobić? Postępowanie epidemiologiczne [Schemat]
•    Koronawirus u dzieci. Jak przebiega zakażenie?
•    Koronawirus: interaktywna mapa zachorowań. Gdzie jest koronawirus? [Mapa live]

Źródło: WHO