Zamknij

Eksperci: Te objawy powinny zaniepokoić ozdrowieńców po COVID-19

Alicja Bartosiak
13.09.2021 13:25
Eksperci: Te bjawy powinny zaniepokoić ozdrowieńców po COVID-19
fot. Shutterstock

Ozdrowieńcom, którzy przeszli COVID-19 może towarzyszyć wiele objawów, które najczęściej dotyczą układu krwionośnego i oddechowego. Jakie dolegliwości powinny zaniepokoić i co należy zrobić, gdy je zaobserwujemy? Na te pytania odpowiedzieli Naukowcy z inicjatywy Nauka przeciw Pandemii.

 1. Podwyższony lub obniżony poziom tętna i ciśnienia
 2. Przewlekły ból w klatce piersiowej
 3. Nawracające bóle głowy
 4. Mgła mózgowa i zaburzenia snu
 5. Problemy skórne
 6. Badania, które powinni wykonać ozdrowieńcy
 7. Rekonwalescencja: cztery najważniejsze czynniki behawioralne

Koronawirus sieje spustoszenie w ludzkim organizmie, a objawy związane z chorobą mogą utrzymywać się przez wiele miesięcy. U każdego człowieka choroba przebiega w inny sposób, co znacznie utrudnia zdefiniowanie wszystkich możliwych powikłań. Dlatego tak wielu ozdrowieńców martwi się o stan swojego zdrowia. Pacjenci zastanawiają się, czy infekcja wywołana przez wirus SARS-CoV-2 mogła doprowadzić do trwałych zmian w organizmie. Naukowcy z inicjatywy Nauka przeciw Pandemii stworzyli krótki poradnik dla ozdrowieńców, w którym odpowiadają na wiele wątpliwości: m.in. na jakie objawy szczególnie zwrócić uwagę.

Podwyższony lub obniżony poziom tętna i ciśnienia

Według naukowców najgroźniejsze jest przyjmowanie przez ozdrowieńców leków na własną rękę. Stosowanie leków powinno być uzgodnione z lekarzem. Naukowcy uczulają, że takie działanie może być szkodliwe dla zdrowia. Eksperci medyczni z Inicjatywy przeciw Pandemii zwracają uwagę, że długotrwałe objawy post-COVID zazwyczaj dotyczą układu oddechowego i krwionośnego. Z tego względu ozdrowieńcy powinni regularnie badać tętno, ciśnienie tętnicze i częstotliwość oddechów. Zarówno zbyt niskie, jak i zbyt wysokie parametry powinny być niepokojące.
Prawidłowe ciśnienie skurczowe powinno wynosić 120-129 mmHg, a rozkurczowe 80-84 mmHg. Prawidłowe tętno w spoczynku to 60-75 uderzeń serca na minutę. Częstość oddechów w spoczynku u dorosłego człowieka powinna wynosić 12-17 oddechów na minutę. Każde odchylenie od normy powinno nas skłonić do kontaktu z lekarzem.

Przewlekły ból w klatce piersiowej

Ból w klatce piersiowej może być następstwem przechorowania COVID-19. Jest on spowodowany zaburzeniami funkcjonowania serca oraz płuc. Narządy te potrzebują wielu tygodni, aby w pełni się zregenerować. Jeżeli ból utrudnia normalne funkcjonowanie, należy skontaktować się z lekarzem rodzinnym. W wielu przypadkach konieczne będzie wykonanie badań diagnostycznych (na przykład prześwietlenia lub tomografii klatki piersiowej).

Nawracające bóle głowy

Bóle głowy mogą atakować ozdrowieńców jeszcze przez długi czas po zakończeniu choroby. Aby go złagodzić, warto zmienić codzienne nawyki. Jak piszą eksperci: Ból głowy jest objawem bardzo nieswoistym – co oznacza, że może być powodowany przez wiele różnych czynników. Jeżeli pojawił się w okresie po przechorowaniu COVID-19, przede wszystkim dbaj o higieniczny styl życia, prawidłowy sen i nawodnienie. Kontroluj także ciśnienie tętnicze. Przy braku poprawy skontaktuj się ze swoim lekarzem.

Mgła mózgowa i zaburzenia snu

Niektórzy ozdrowieńcy zmagają się z tzw. mgłą mózgową. Aby jej zapobiec, należy pić jak najwięcej płynów, unikać spożywania alkoholu i dostarczać organizmowi odpowiednią ilość snu… Niestety nie zawsze jest to możliwe, ponieważ ozdrowieńcy bardzo często zgłaszają problemy ze snem.  Dotyczą one zarówno trudności z zasypianiem, jak i częstych wybudzeń nocnych. U niektórych pacjentów objawy te mogą utrzymywać się nawet przez pół roku. Tego typu dolegliwości warto skonsultować z neurologiem lub psychiatrą.

U niektórych osób po zachorowaniu na koronawirusa dochodzi do nasilenia zaburzeń psychicznych. Pacjenci mogą mieć do czynienia z pogłębieniem stanów depresyjnych czy atakami paniki. Naukowcy zalecają, by nie bagatelizować dolegliwości związanych z psychiką: W razie wystąpienia podobnego problemu, należy skontaktować się z psychologiem i/lub psychiatrą.

Problemy skórne

Podczas rekonwalescencji na osłabionej skórze może pojawić się wysypka, uczulenie lub inne zmiany. U ozdrowieńców często obserwuje się również wypadanie włosów.

Badania, które powinni wykonać ozdrowieńcy

Pacjenci, którzy przeszli COVID-19 powinni monitorować stan swojego zdrowia. Badania, które warto wykonać to m.in. morfologia krwi, gospodarka lipidowa (całkowity cholesterol, HDL, LDL, trójglicerydy), poziom glukozy, d-dimerów, kreatyniny, białka C-reaktywnego (CRP), enzymów wątrobowych (AST, ALT, GGT) i witaminy D.

Rekonwalescencja: cztery najważniejsze czynniki behawioralne

Jak podkreślają eksperci medyczni, we wszystkich chorobach przewlekłych oraz w trakcie rekonwalescencji istotne są tzw. czynniki behawioralne. W przypadku COVID-19 mamy do czynienia z czterema. Oto one:

 • Odpowiednia dieta –  zrównoważone posiłki to najlepszy sposób, by wesprzeć organizm w powrocie do pełni sił. Według autorów poradnika należy spożywać minimum 0,5 kg warzyw i owoców każdego dnia, a dieta ma być możliwie różnorodna.
 • Ograniczenie konsumpcji alkoholu – jego nadmierna ilość zaburza naturalne procesy w organizmie, co opóźnia rekonwalescencję. Po przechorowaniu COVID-19, w razie złego samopoczucia, trzeba całkowicie wyeliminować konsumpcję alkoholu.
 • Rzucenie palenia – palenie po przechorowaniu koronawirusa jest szczególnie szkodliwe dla zdrowia. Płuca i serce i tak są bardzo obciążone po chorobie, a papierosy dodatkowo obciążają te narządy.
 • Aktywność fizyczna –  regularne ćwiczenia pomagają stymulować układ krążenia, co wpływa na naszą odporność. Jeżeli nie jesteśmy przyzwyczajeni do aktywności, należy zacząć od ćwiczeń o niskiej intensywności.

Źródło: PAP