COVID-19: 8 rzeczy, które na pewno wiemy o koronawirusie

02.07.2020
Aktualizacja: 02.07.2020 12:22
Koronawirus: 10 rzeczy, które wiemy o COVID-19
fot. Shutterstock

Tak naprawdę nie wiemy, kiedy koronawirus po raz pierwszy zaczął zarażać ludzi. Sars-Cov-2 jest z nami na pewno już od pełnych sześciu miesięcy. Czego nas nauczył? Co zmienił w naszym życiu?

Na początku stycznia docierały do nas informacje o dziwnych i groźnych objawach, które występowały u dziesiątki osób w Wuhan. Po pół roku ta wielka metropolia była znana głównie z COVID-19. Mija 6 miesięcy pandemii i wciąż pozostaje wiele nieznanych i tajemniczych informacji. Dziennikarza „The New York Times” postanowili ustalić co na pewno wiemy o koronawirusie.

Oto 8 rzeczy, które na pewno wiemy o koronawirusie:

  • Koronawirus nie zniknie tak szybko, może nawet nigdy. Będziemy musieli z nim nauczyć się żyć.
  • Noszenie maseczek jest konieczne, aby uchronić się przed COVID-19.
  • Przed nami jeszcze długa droga do wykonywania testów na obecność wirusów.
  • Nie możemy liczyć na odporność stada, która zapewni nam zdrowie.
  • Koronawirus wywołuje więcej objawów niż przewidywano na początku
  • Nieco mniej możemy się martwić infekcją z powierzchni.
  • Możemy również mniej martwić się mutującym wirusem.
  • Nie możemy liczyć na to, że wysoka temperatura latem, pokona wirusa.

Koronawirus nie odejdzie tak szybko

Koronawirus do tej pory nie wykazał oznak, że odpuszcza. Codziennie przybywa osób zarażonych i tych, którzy umarli z powodu COVID-19. Najprawdopodobniej będziemy jeszcze długo w erze pandemii. Maski, dystans społeczny, męczące mycie rąk, bolesne wycofanie się od przyjaciół i rodziny - te kroki są nadal najlepszą metodą na ochronę przed wirusem.

„Ten wirus może stać się kolejnym endemicznym wirusem w naszych społecznościach i ten wirus może nigdy nie zniknąć”, ostrzegł w zeszłym miesiącu dr Mike Ryan, dyrektor wykonawczy programu ratunkowego zdrowia Światowej Organizacji Zdrowia. Niektórzy naukowcy sądzą, że im dłużej żyjemy z wirusem, tym łagodniejsze będzie jego działanie, ale pozostaje to do dalszej analizy.

Prognozy, że miliony dawek szczepionki mogą być dostępne do końca tego roku, mogą okazać się zbyt dużą obietnicą. Żadna szczepionka nigdy nie została stworzona tak szybko.

Źródło: www.nytimes.com