Zamknij

Brazylijski wariant koronawirusa może być trzykrotnie bardziej zaraźliwy

12.02.2021 09:12

Brazylijski wariant koronawirusa, zidentyfikowany w Amazonii, może być trzykrotnie bardziej zaraźliwy od pierwotnej odmiany - powiedział minister zdrowia Brazylii Eduardo Pazuello.

Lucio Tavora/Xinhua News/East News
fot. East News

Eduardo Pazuello był w czwartek przesłuchiwany w brazylijskim Senacie. Przyznał, że gwałtowny wzrost zakażeń w ostatnich miesiącach był nieoczekiwany, ale został już opanowany. Powiedział również, że brazylijski wariant koronawirusa może być trzykrotnie bardziej zaraźliwy od pierwotnego, ale jego zdaniem obecne na rynku szczepionki przeciw COVID-19 są skuteczne przeciwko tej groźnej odmianie.

Mutacja koronawirusa z Brazylii

Brazylia rozpoczęła szczepienia chińskim preparatem Sinovac Biotech i brytyjską szczepionką AstraZeneca około trzech tygodni temu. Pazuello nie wyjaśnił, jak analizowano skuteczność tych szczepionek przeciwko wariantowi koronawirusa, odkrytemu w Amazonii. Powiedział jedynie, że swoją wiedzę opiera na "otrzymanych analizach" i jest przekonany, że dostępne w Brazylii preparaty są w tym przypadku skuteczne.

Jak pisze agencja Reuters, Instytut Butantan w Sao Paulo, który współpracował z Sinovac w testowaniu chińskiej szczepionki, oświadczył, że rozpoczął badania nad wariantem amazońskim, ale przez najbliższe dwa tygodnie nie będzie mógł wyciągnąć żadnych wniosków.

Z kolei Centrum Biomedyczne Fiocruz w Rio de Janeiro, które współpracowało z firmą AstraZeneca, poinformowało, że bada skuteczność szczepionki tego koncernu na wariant z Amazonii. Wyjaśniono, że próbki zostały wysłane do Oksfordu i brazylijscy naukowcy obecnie oczekują na wyniki.

Minister Zdrowia Brazylii zapowiedział, że do czerwca zaszczepiona zostanie połowa kwalifikującej się do tego brazylijskiej populacji, a do końca roku szczepionkę przyjmie całe społeczeństwo.

Źródło: PAP