Małgorzata Ostrowska o boreliozie: już na starcie są kłopoty

26.06.2020
Aktualizacja: 26.06.2020 13:11
Małgorzata Ostrowska/fot. Artur Zawadzki REPORTER
fot. Artur Zawadzki/REPORTER

Boreliozę zdiagnozowałam sama, a od lekarza dostałam tylko potwierdzenie - mówiła wokalistka Małgorzata Ostrowska w Radiu ZET. 

Dwadzieścia lat temu wokalistka Małgorzata Ostrowska, kojarzona m.in. z zespołem Lombard, zaczęła walczyć z przewlekłym bólem stawów. Latami nie mogła zidentyfikować choroby. Ostatecznie sama postawiła diagnozę, prywatnie potwierdziła to testami, a do lekarza zgłosiła się już z rozwiązaniem zagadki. To częsty scenariusz w przypadku osób chorujących na boreliozę.

Ból stawów - przyczyny

- Wcale nie jest tak jak w książkach, że musi być rumień - zaznaczyła Małgorzata Ostrowska na wstępie audycji Michała Figurskiego "NieZŁY pacjent w Radiu ZET".

Przewlekły ból stawów skłonił ją do wizyty u lekarza. Odwiedziła ortopedę, neurologa, był rezonans magnetyczny kręgosłupa i... nic. "Ani neurolog, ani ortopeda nie uwierzyli, że to może być borelioza" - mówiła Małgorzata Ostrowska w Radiu ZET.

Gdy wszystkie metody leczenia bólu stawowego zawiodły, prywatnie zrobiła test na boreliozę ELISA i z wynikami potwierdzającymi boreliozę zgłosiła się do lekarza, który natychmiast zlecił potwierdzający diagnozę Test Western-blot.

Borelioza - objawy

Borelioza, inaczej choroba z Lyme, to niezwykle niebezpieczna choroba, wywoływana krętki Borrelia burgdorferi, przenoszone przez kleszcze. Objawem charakterystycznym dla boreliozy jest rumień. W dalszych etapach rozwoju choroby mogą pojawić się inne objawy ze strony różnych części ciała, co utrudnia diagnostykę.

Objawy boreliozy to m.in.:

  • objawy grypopodobne,
  • zaburzenia rytmu serca,
  • bóle stawów,
  • dolegliwości ze strony układu nerwowego (zaburzenia wiedzenie, porażenia, neuropatie).

Niezwykle niebezpiecznym, choć rzadkim, powikłaniem boreliozy jest zapalenie mięśnia sercowego.

Borelioza - leczenie

- Z boreliozą da się żyć, ale to bardzo utrudnia życie. U mnie usytuowana jest w stawach. Natomiast jeśli się przemieści do systemu nerwowego, to jest trudniejsza do wyleczenia i niesie za sobą większe konsekwencje - mówiła Małgorzata Ostrowska w audycji "NieZŁY pacjent w Radiu ZET".

Wokalistka nakreśliła również krętą drogę, jaką trzeba przejść, żeby uzyskać diagnozę: "Idziesz do lekarza pierwszego kontaktu. Ten powinien ci wydać skierowanie do poradni chorób zakaźnych. I lekarz specjalista wypisuje ci skierowanie na testy. Ale jeżeli lekarz pierwszego kontaktu nie uwierzy...".

Alternatywą są prywatne badania w kierunku obecności przeciwciał boreliozy. Koszt testu ELISA to wydatek rzędu 200 złotych.

Ale to nie koniec problemów.

- Dwa lata temu przeszłam leczenie antybiotykami. Teoretycznie przez dwa lata cofają się objawy, bo organizm musi usunąć antyciała, natomiast nie dostałam skierowania na ponowną kontrolę. Musiałabym się chyba znowu zarejestrować w poradni chorób zakaźnych. Nie obejmujemy opieką lekarską przez całą drogę leczenia boreliozy. Już na starcie są kłopoty - mówiła Małgorzata Ostrowska.

Niestety, w przypadku boreliozy o happy end trudno. "Oczywiście wykonałam kolejne testy, które wykazały, że moja borelka ma się całkiem nieźle - potwierdziła Małgorzata Ostrowska w Radiu ZET.

Posłuchaj podcastu