Zamknij

Bliski kontakt z osobą z koronawirusem. Kto trafia na kwarantannę?

12.10.2020
Aktualizacja: 28.10.2020 03:00

Bliski kontakt z osobą z koronawirusem sprawia, że trafiamy na kwarantannę. Sprawdź, co rozumieć przez "bliski kontakt".

Kontakt z osobą z koronawirusem
fot. Shutterstock

Bliski kontakt z osobą z koronawirusem sprawia, że "wpadamy do systemu". Po dodatnim teście na obecność koronawirusa SARS-CoV-2, chory przekazuje sanepidowi listę osób, z którymi miał styczność na 10 dni od daty pobrania wymazu, a ten kieruje nas na 10-dniową kwarantannę. To ten lepszy scenariusz. W gorszym zarażamy się koronawirusem i trafiamy pod tlen do szpitala. Sprawdź, czym jest "bliski kontakt" w postępowaniu epidemiologicznym.

Bliski kontakt - definicja:

  • przebywanie w bezpośredniej bliskości (twarzą w twarz) z osobą chorą, w odległości mniejszej niż 2 m przez ponad 15 minut;
  • bezpośredni kontakt fizyczny z osobą zakażoną wirusem SARS-CoV-2 (np. podanie ręki);
  • bezpośredni kontakt bez środków ochronnych z wydzielinami osoby z COVID-19 (np. dotykanie zużytej chusteczki higienicznej, narażenie na kaszel osoby chorej);
  • przebywanie w tym samym pomieszczeniu co chory z COVID-19 przez co najmniej 15 minut (np. w biurze, klasie, samochodzie, sali konferencyjnej).

Lista osób powinna zawierać następujące dane: imię i nazwisko, nr PESEL, adres zamieszkania, nr telefonu, adres e-mail, datę ostatniego kontaktu z osobą zakażoną.

Co dzieje się dalej?

Bliski kontakt - kwarantanna

Bliski kontakt z osobą z potwierdzonym koronawirusem w ciągu 10 dni od wykonania przez niego wymazów, zobowiązuje nas do odbycia 10-dniowej kwarantanny. Kwarantannę odbywamy w miejscu zamieszkania, a jeśli nie ma takiej możliwości, to służby sanitarno-epidemiologiczne mogą skierować nas do wyznaczonego ośrodka.

UWAGA! W trakcie kwarantanny nie możemy zmienić miejsca pobytu.

Jeśli w trakcie kwarantanny zrobiono nam test na obecność koronawirusa, a wynik jest negatywny, to państwowy powiatowy inspektor sanitarny może skrócić kwarantannę. Natomiast jeśli poczujemy się gorzej, powinniśmy skorzystać z teleporady lekarza POZ.

Dodatni test na koronawirusa - izolacja

Natomiast osoba z potwierdzonym koronawirusem zostaje skierowana do izolacji w warunkach domowych, do izolatorium albo do szpitala. 

Chory skierowany do izolacji w warunkach domowych w siódmej dobie otrzymuje na swój telefon wiadomość tekstową o konieczności skontaktowania się z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej w 8-10 dobie. Lekarz zdecyduje o tym, jak długo trwa izolacja. Może to załatwić za pomocą teleporady, ale może też zdecydować o konieczności wizyty domowej.

Jeśli lekarz POZ nie zdecyduje o przedłużeniu izolacji, koniec izolacji następuje po 10 dniach od daty uzyskania pierwszego dodatniego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 - w przypadku pacjenta bez objawów klinicznych. Jeśli wystąpiły objawy infekcji, izolacja powinna skończyć się po 3 dniach bez gorączki oraz bez objawów infekcji ze strony układu oddechowego, ale nie wcześniej niż po 13 dniach od dnia wystąpienia objawów.

W przypadku osób, które mają słabą odporność (np. choroby przewlekłe) izolacja może zostać przedłużona do 20 dni.

Prawa pacjenta w izolatorium:

  • wizyta pielęgniarska - nie rzadziej niż dwa razy na dobę, w godzinach przedpołudniowych i popołudniowych; w ramach wizyty jest dokonywana ocena stanu ogólnego i pomiar temperatury ciała osoby izolowanej oraz w razie potrzeby, w porozumieniu z lekarzem, zlecenie lub zmiana zleconych przez lekarza leków;
  • porada lekarska - w sytuacji pogorszenia stanu zdrowia lub potrzeby podjęcia decyzji o wypisaniu z izolatorium,
  • transportu do szpitala z powodu pogorszenia stanu zdrowia.

Całodobowa infolinia dla obywatela w sprawach izolacji i kwarantanny: + 48 222 500 115

Źródło: pssekrakow.pl