Zamknij

8 najczęstszych błędów przy noszeniu maseczki. Tego nie rób!

08.09.2021
Aktualizacja: 13.10.2021 21:02

Noszenie maseczki w pomieszczeniach zamkniętych to związany z epidemią koronawirusa nakaz, który wciąż obowiązuje. Choć nie wszyscy się do niego stosują, to gdy wzbiera właśnie czwarta fala epidemii, warto sobie przypomnieć, jak bezpiecznie obchodzić się z maseczką, by jak najlepiej chroniła przed zakażeniem.

Jak prawidłowo nosić maseczkę
fot. Shutterstock
  1. 1. Niemycie rąk przed nałożeniem maseczki
  2. 2. Niepranie nowych maseczek wielorazowych
  3. 3. Nieprawidłowe przechowywanie
  4. 4. Noszenie brudnej maseczki
  5. 5. Ponowne używanie jednorazowych masek
  6. 6. Zdejmowanie maseczki z twarzy na czas rozmowy
  7. 7. Noszenie maseczki pod nosem
  8. 8. Noszenie maseczki nad brodą

Nikt za nimi nie przepada, ale maseczki to jeden z elementów triady DDM (dystans, dezynfekcja, maseczki), która na co dzień ma ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa i chronić przed zakażeniem. O ile dystans i dezynfekcja budzą mniejsze wątpliwości, to z używaniem maseczek nie zawsze dobrze sobie radzimy. Jakich błędów podczas noszenia maseczki nie popełniać?

1. Niemycie rąk przed nałożeniem maseczki

Aby ochronić się przed zarazkami i sprawić, by maseczka spełniła swoje zadanie, przed nałożeniem jej należałoby umyć lub zdezynfekować ręce. Także wtedy, gdy trzeba ją dopasować do twarzy. Nakładając maseczkę należy trzymać ją za pętle lub wiązania. Tak samo należy ją zdejmować, a następnie… ponownie umyć ręce.

2. Niepranie nowych maseczek wielorazowych

Nawet jeśli maseczka jest nowa, nie wiesz, ile osób przed tobą jej dotykało, zwłaszcza jeśli była szyta ręcznie. Dlatego nawet przed pierwszym użyciem lepiej uprać ją w gorącej wodzie z detergentem lub mydłem, wypłukać i wysuszyć.

3. Nieprawidłowe przechowywanie

Większość z nas po zdjęciu maseczki rzuca ją gdziekolwiek – to błąd. W czasie, gdy nie masz jej na twarzy, należy przechowywać ją w czystym miejscu. Jeśli nie jest mokra lub zabrudzona, najlepiej włożyć ją do suchej papierowej lub siatkowej torby, aby nie spleśniała (co może się zdarzyć w foliowej torebce). Na czas posiłku maseczkę można schować do czystej kieszeni lub torebki, natomiast nie należy jej kłaść na stole. Po posiłku warto umyć ręce, a następnie założyć maskę tą samą stroną na zewnątrz.

4. Noszenie brudnej maseczki

Na maseczkach osadzają się drobnoustroje, więc jeśli są one noszone przez długi czas, mogą przyczyniać się do infekcji. Maseczki wielorazowe należy prać w gorącej wodzie – w pralce lub ręcznie co najmniej przez 20 sekund. Przed praniem brudną lub wilgotną maskę przechowuj w plastikowej torbie do czasu, aż będzie można ją wyprać.

5. Ponowne używanie jednorazowych masek

Warto pamiętać, że maski jednorazowe są „jednorazowe”. Tak samo jak te wielokrotnego użytku powinny być dobrze dopasowane do twarzy – muszą zakrywać nos i usta, bez dużych przerw z boku. Kolorowa strona maseczki powinna być skierowana na zewnątrz. Po użyciu maski jednorazowej należy ją bezpiecznie wyrzucić do kosza na śmieci.

6. Zdejmowanie maseczki z twarzy na czas rozmowy

Rozmowa z maską na twarzy to dziwne doświadczenie, dlatego naturalnym odruchem może być dotykanie jej lub szarpanie, by upewnić się, że dobrze nas słychać. Warto pamiętać, że o ile nosisz maskę na tyle luźno, że możesz swobodnie oddychać, poruszać ustami i mówić, to także osoby, z którymi rozmawiasz, mogą cię dobrze zrozumieć.

7. Noszenie maseczki pod nosem

Maseczki nosimy po to, by śluz i ślina nie wydostawały się z nosa i ust i nie przenosiły na inne osoby. Maska chroni również osobę, która ją nosi, przed zarażeniem przez inne osoby. To prawda, że podczas noszenia maseczki okulary często parują. Osoby noszące okulary powinny wybierać maseczki, które mają drucik w swojej górnej części.

8. Noszenie maseczki nad brodą

Tylko prawidłowe noszenie maseczki chroni przed zakażeniem. Maska powinna ściśle przylegać do całej dolnej połowy twarzy i podbródka. Gdy podbródek pozostaje odkryty, wirusy mogą przedostać się pod maskę i dotrzeć do ust i nosa. Mogą również wydostawać się z ust i przenosić się na innych. Łatwiej wtedy też o to, że maska wsunie się na oczy i utrudni widzenie.

loader