Bill Gates: Wirus ospy może zabić więcej ludzi niż wybuch nuklearny

21.04.2017 16:40
Bill Gates: Wirus ospy może zabić więcej ludzi niż wybuch nuklearny
fot. East News/ flickr.com

W trakcie wystąpienia w brytyjskim Royal United Services Institute założyciel Microsoft ostrzegał przed bronią biologiczną. Za pomocą taniej i łatwo dostępnej techniki Crispr bioterroryści mogą już za mniej niż 100 funtów stworzyć wirusy ospy lub superbakterie, które są w stanie unicestwić miliony ludzi.

- Świat musi zacząć brać pod uwagę fakt, że postęp naukowy znacznie ułatwił terrorystom odtworzenie wirusa ospy - śmiertelnie niebezpiecznego patogenu, na który nie jesteśmy tak naprawdę odporni - przekonywał Bill Gates podczas przemówienia w Londynie.

Niezależnie od tego, czy epidemia zostanie zaplanowana przez przestępców, czy dojdzie do niej w sposób naturalny, liczba zgonów w ciągu roku może sięgnąć nawet 30 milionów. Według Gatesa wiąże się to z niewyobrażalnymi konsekwencjami:

Epidemia ospy może być w tej chwili dużo bardziej niebezpieczna niż... wybuch nuklearny!

Bioterroryzm groźniejszy niż wojny

W internecie powszechnie dostępne są zestawy, które umożliwiają samodzielne przeprowadzenie modyfikacji genetycznych, wycinania poszczególnych fragmentów kodu DNA i zastępowania go innymi. Umożliwia to nowa technika zwana Crispr, która działa jak "nożyczki genetyczne".

Metoda ta pozwala na wycięcie wybranych elementów z kodu DNA i zastąpienie go nowym genem. Jest to na tyle proste, że nawet amatorzy mogą przeprowadzać eksperymenty doprowadzające do powstania niebezpiecznych mikroorganizmów. Niektóre strony internetowe oferują sprzedaż zestawów, które doprowadzają do tego, że np. bakteria E.coli staje się odporna na działanie antybiotyków. - Można je kupić za mniej niż... 100 funtów! - alarmuje Gates.

Podróżowanie po całym świecie jest w tej chwili dużo łatwiejsze niż kiedykolwiek, co paradoksalnie może przyczynić się do tego, że ludzkość może być w dużo większym niebezpieczeństwie niż podczas pandemii grypy w latach 1918-1919. "Hiszpanka" uśmierciła wtedy około 100 mln osób i doprowadziła do 500 mln zachorowań, co w ówczesnym czasie oznaczało, że z chorobą tą zetknęła się 1/3 ludzi na naszej planecie.

Zarazki, czyli... broń biologiczna

Amerykański przedsiębiorca, informatyk i filantrop uważa, że w ciągu najbliższych 20 lat będziemy musieli poradzić sobie z epidemiami znacznie gorszymi niż w przypadku eboli czy wirusa Zika. Choroby, które rozprzestrzeniają się tak szybko jak odra, grypa czy ospa powodują, że lokalne ogniska zarazków stają się zagrożeniem dla coraz większej ilości ludzi. Jak temu zapobiec?

Według Billa Gatesa najbardziej zagrożone szybkim rozprzestrzenianiem się niebezpiecznych zarazków są kraje z niestabilnym i nieprawidłowo funkcjonującym systemem opieki zdrowotnej. - Nie da się zbudować muru, by powstrzymać następną globalną epidemię - przekonuje twórca Microsoft.

Gates uważa, że niezbędne jest zwiększenie środków na pomoc zagraniczną dla najbiedniejszych państw, dlatego zachęcił premier Theresę May do tego, by zwróciła uwagę na stale rosnące zagrożenie w tej kwestii. Zapobieganie rozprzestrzenianiu się groźnych zarazków powinno się traktować w podobnych kategoriach co walkę z terroryzmem, ponieważ odporne na działanie obecnie dostępnych leków mikroby mogą być w najbliższych latach dużo większym zagrożeniem dla ludzi niż się nam mogło do tej pory wydawać.

Zobacz także

Bill Gates przemawia od 7:20 do 27:35 minuty nagrania.

* (Chcesz oglądać filmik z polskimi napisami? Pamiętaj, żeby ustawić opcję tłumaczenia w ustawieniach!)
Zagłosuj

Czy walkę z rozprzestrzenianiem się niebezpiecznych zarazków powinno się traktować podobnie działania antyterrorystyczne?

Liczba głosów:

Zobacz także

_____

Redakcja zdrowie.radiozet.pl/π