Zamknij

Bawełniane maseczki wielokrotnego użytku: czy wolno je prać i prasować?

15.04.2020
Aktualizacja: 05.11.2020 23:03

Od czwartku, 16 kwietnia, w Polsce będzie obowiązywać nakaz noszenia maseczek. Wiele osób decyduje się na maseczki wielokrotnego użytku. Oznacza to, że należy wiedzieć, jak dbać o maseczkę, jak ją dezynfekować, aby nie straciła swoich właściwości.

Maseczki:  czy wolno je prać?ą
fot. Shutterstock

Bawełniane maseczki wielokrotnego użytku: jak je prać?

Bawełniane maseczki wielokrotnego użytku po wykorzystaniu należy prać w pralce w temperaturze 60 stopni przez ok. 45 minut. Jest to zalecane, ponieważ koronawirus ginie w temperaturze dopiero 60 st. C. Pranie w niższych temperaturach nic nie da. Dlatego nigdy nie pierz maseczek bawełnianych ręcznie.

Maseczki należy prać oddzielnie. Nie wolno dorzucać ich do codziennego prania.

Susz maseczki włókniną do góry. Nie wolno ich prać chemicznie, wybielać i prasować. Jest to gwarancją tego, że maseczka jest bezpieczna i nadal spełnia swoją funkcję.

Pamiętajmy, że maseczkę ściągamy bardzo ostrożnie. Staramy się nie dotykać jej zewnętrznej strony i wkładamy ja do woreczka foliowego. Nie otwieramy go do czasu prania.

loader

Jak dezynfekować bawełniane maseczki wielokrotnego użytku?

Gdy maseczki bawełniane wyschną, warto również je zdezynfekować. Konieczna jest do tego wysoka temperatura. Maseczki należy więc albo wygotować we wrzącej wodzie, albo wyprasować żelazkiem ustawionym na maksymalną temperaturę.

Bawełniane maseczki można również zdezynfekować. Wystarczy maseczkę spryskać dokładnie środkiem dezynfekującym i poczekać aż wyschnie. Mimo wszystko dużo bardziej zalecane jest wypranie maseczki w wysokiej temperaturze.