Azlocylina zabija krętki boreliozy. Będzie przełom w leczeniu?

24.04.2020 15:21
Azlocylina zabija krętki boreliozy
fot. Shutterstock

Azlocylina, antybiotyk stosowany w leczeniu zakażeń bakteryjnych, zabija krętki boreliozy - przekonują naukowcy, dając nadzieję milionom chorym na całym świecie.

Borelioza z Lyme to choroba wywoływana przez bakterie przenoszone przez kleszcze. Po rozpoznaniu boreliozy wdrażana jest antybiotykoterapia, ale u 10–20 proc. chorych zakażenie przechodzi w stan przewlekły, powodujący zmęczenie, ból mięśni, stawów lub nerwów, a czasem także zaburzenia poznawcze. Część ekspertów przekonuje, że krętki boreliozy wytwarzają tzw. formy przetrwalnikowe, oporne na działanie stosowanych w leczeniu tetracyklin, inni są zdania, że po przechorowaniu boreliozy w organizmie rozwija się choroba autoimmunologiczna. Dla tych najciężej chorych pacjentów naukowcy cały czas szukają nowych metod leczenia. Właśnie wpadli na nowy trop.

Azlocylina w leczeniu boreliozy

Badacze z Uniwersytetu Stanforda, we współpracy z Loyola College w Indiach, porównali działanie azlocyliny, antybiotyku o szerokim spektrum działania, z antybiotykami dotychczas stosowanymi w leczeniu boreliozy: doksycyliną i cefotaksymem. Antybiotyki podawano myszom laboratoryjnym zakażonym krętkami boreliozy przez pięć dni.

Zarówno doksycylina jak i azlocylina całkowicie usunęły infekcję we wczesnych stadiach choroby, ale cefotaksym już nie. Po dwóch tygodniach zakażenia DNA krętków boreliozy wykryto u trzech z siedmiu myszy otrzymujących standardowe leczenie i u dwóch z ośmiu myszy otrzymujących azlocylinę. Po trzech tygodniach naukowcy nie mogli znaleźć DNA krętków boreliozy u myszy, którym podano azlocylinę, ale jedna z myszy poddanych standardowemu leczeniu wciąż miała bakterie.

Zobacz takżeNaukowcy rozstrzygnęli, które zioła działają w leczeniu boreliozy 

- Ten związek jest po prostu niesamowity. Usuwa infekcję bez wielu skutków ubocznych. Mamy nadzieję, że zastosujemy go jako doustne leczenie boreliozy - powiedział Jayakumar Rajadas z Uniwersytetu Stanforda.

Przełom w leczeniu boreliozy?

Działanie azlocyliny w leczeniu boreliozy zostanie teraz przetestowane w badaniach klinicznych na ludziach.

- Przez sześć lat poszukiwań przeanalizowaliśmy 80 tys. związków chemicznych. 50 z nich wyselekcjonowaliśmy do testów laboratoryjnych - zdradził kulisy badań Venkata Raveendra Pothineni, główny autor raportu.

Poszukiwanie skutecznego leczenia wśród funkcjonujących już na rynku preparatów leczniczych znane jest jako strategia repozycjonowania leków.

Posłuchaj podcastu

Źródło: medicalnewstoday.com