Oceń
"W środkowych Chinach tajemniczy wirus wywołuje nietypowe zapalenie płuc" - pisaliśmy na początku 2020 roku. Nietypowe, czyli jakie? Naukowcy z Northwestern Medicine w Chicago postanowili bliżej przyjrzeć się tej kwestii i równo rok po wybuchu pandemii opublikowali wnioski. Dowiedz się więcej.
SARS-CoV-2 a inne wirusy
Zapalenie płuc to zakażenie dolnych dróg oddechowych, wywoływane przez bakterie, wirusy, grzyby, pasożyty. W pęcherzykach płucnych pojawia się wysięk, który powoduje zapalne nacieki w miąższu płucnym. Charakterystyczne zmiany widać w obrazie radiologicznym.
Zespół uczonych z Northwestern Medicine w Chicago przebadał próbki płynu z płuc 88 pacjentów z niewydolnością oddechową wywołaną koronawirusem SARS-CoV-2 z próbkami 211 pacjentów z zapaleniem płuc wywołanym przez inne patogeny. Badanie wykazało znaczące różnice. Podczas gdy inne patogeny szybko infekują duże obszary płuc, zapalenie płuc w COVID-19 zaczyna się punktowo, w wielu miejscach naraz. Następnie wykorzystuje własne komórki odpornościowe płuc do rozprzestrzeniania się, co trwa od kilku dni do nawet kilku tygodni.
"To tak, jakby liczne pożary rozprzestrzeniły się w lesie" - wyjaśniają eksperci.
Zapalenie płuc w COVID-19: przebieg
Przebieg zapalenia płuc w COVID-19 jest mocno zapętlony. SARS-CoV-2 infekuje makrofagi, które uruchamiają produkcję limfocytów T. Następnie limfocyty T wytwarzają interferon-gamma, żeby wywołać uwalnianie cytokin zapalnych z makrofagów i dalej promować aktywację komórek T.
"Nasze wyniki sugerują, że SARS-CoV-2 powoduje powoli rozwijające się, ograniczone przestrzennie zapalenie pęcherzyków płucnych, w którym makrofagi pęcherzykowe zawierające SARS-CoV-2 i komórki T tworzą sprzężenie zwrotne, które napędza trwałe zapalenie pęcherzyków płucnych" - wyjaśniają autorzy badania w podsumowaniu.
Ich zdaniem kluczową kwestię dla ciężkiego przebiegu i powikłań odgrywa długi czas infekcji, a nie samo nasilenie choroby. Celem badaczy jest opracowanie schematu leczenia, który sprawi, że COVID-19 będzie przebiegał jak silne przeziębienie.
Źródło: "Circuits between infected macrophages and T cells in SARS-CoV-2 pneumonia" Nature
Oceń artykuł