Zamknij

Apel rodziców pacjentów onkologicznych. Chodzi o szczepionki przeciw COVID-19

09.03.2021
Aktualizacja: 09.03.2021 09:20
Dzieci z onkologii: ich rodzice czekają na szczepionki
fot. Shutterstock

Rodzice dzieci onkologicznych za każdym razem, gdy wchodzą do szpitala, robą testy na COVID-19. Na szczepionki na razie nie mają co liczyć. Sytuację komentuje rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

  • Rodzice pacjentów onkologicznych apelują o przyśpieszenie szczepień przeciw COVID-19.
  • Rodzice chorych dzieci na razie nie mają co liczyć na szczepionki przeciw COVID-19. Za jakiś czas mogą pojawić się szczepionki producenta Johnson and Johnosn.

Rodzice pacjentów onkologicznych apelują o przyspieszenie szczepień przeciw COVID-19 by mogli mieć kontakt ze swoimi dziećmi na szpitalnych oddziałach. Rodzice dzieci leczących się ontologicznie żyją w strachu. Obawiają się tego, że przeniosą wirusa swoim chorym dzieciom, a zakażenie oznacza przerwanie terapii nowotworowej. Resort zdrowia na razie wielkich nadziei na to przyspieszenie nie daje.

Pozostają testy

Na razie rodzice, chcąc mieć kontakt z dziećmi na oddziałach muszą każdorazowo przejść test na koronawirusa - na wynik nieraz muszą czekać kilka godzin. Szczepienia przeciw COVID-19 bardzo by pomogły. Ale jak mówi rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz: „Możemy bardzo poszerzać grupę osób szczepiennych, tylko co z tego, jeśli nie będziemy mieli dla nich szczepionek. Jeżeli to aprowizacja szczepionek, rzeczywiście przyśpieszy mamy wówczas szansę myśleć o wpisaniu także rodziców.

W kwietniu są szanse na szczepionkę od kolejnego producenta Johnson and Johnson - i wtedy przyśpieszenie szczepień byłoby możliwe. Szczepionka tej firmy jest jednodawkowa - czeka na dopuszczenie przez Europejska Agencje Leków.