Zamknij

8 objawów Omikronu u zaszczepionych. LISTA częstych symptomów

17.02.2022 12:40

Omikron to silnie zakaźny wariant koronawirusa, który może omijać odporność zaszczepionych przeciw COVID-19 i wywoływać u nich infekcję. Wyodrębniono osiem objawów, które mogą świadczyć o tym, że osoba zaszczepiona jest zakażona Omikronem. Zobacz LISTĘ objawów zakażenia Omikronem występujących u zaszczepionych.

Grzegorz Ksel/REPORTER
fot. Grzegorz Ksel/REPORTER

Omikron u osób w pełni zaszczepionych może wywoływać nieco inne objawy niż u osób, które nie przyjęły szczepień przeciw COVID-19. Objawy zakażenia Omikronem u zaszczepionych są zwykle łagodniejsze i mogą przypominać przeziębienie. 

Norweskie badanie pozwoliło wyodrębnić 8 objawów zakażenia Omikronem, które mogą występować u osób zaszczepionych. Badanie przeprowadzono na grupie 111 osób, które uczestniczyły wspólnie w imprezie, na której wybuchła mała epidemia wariantu Omikron. Ustalono, że 89% uczestników imprezy otrzymało dwie dawki szczepionki przeciw COVID-19

Chorobę COVID-19 potwierdzono u 66 gości imprezy, a dodatkowe 15 osób było zakażonych Omikronem (uzyskali oni pozytywny wynik testu). Gości imprezy przebadano i zebrano wywiad dotyczący występujących u nich objawów. Na tej podstawie ułożono listę symptomów, które najczęściej zgłaszali zakażeni Omikronem.

Wyniki badania opublikowano w czasopiśmie medycznym "Eurosurveillance".

Omikron u zaszczepionych: 8 objawów zakażenia

Badacze ujawnili osiem kluczowych objawów, które występowały u zaszczepionych imprezowiczów.

Objawy Omikronu u zaszczepionych:

  • kaszel,
  • katar,
  • zmęczenie,
  • ból gardła,
  • ból głowy,
  • bóle mięśniowe,
  • gorączka
  • kichanie.

Najczęściej zgłaszano: kaszel, katar i zmęczenie, a najrzadziej kichanie i gorączkę.

Omikron u zaszczepionych: 2 objawy przed testem

Eksperci ostrzegają również, że istnieją dwa objawy zakażenia Omikronem, które mogą pojawić się jeszcze przed pozytywnym wynikiem testu. Są to zmęczenie i zawroty głowy/omdlenia.

Jest to inne zmęczenie niż to odczuwane na co dzień — może łączyć się z bólami ciała, bólami mięśni, głowy, niewyraźnym widzeniem i utratą apetytu.

Drugim wczesnym sygnałem zakażenia są zawroty głowy/omdlenia. Raport z Niemiec potwierdza, że może istnieć związek między omdleniami a Omikronem. Powiązanie to zostało zasugerowane po tym, jak lekarze w Berlinie wykryli zakażenie SARS-CoV-2 u 35-letniego pacjenta przyjętego do szpitala z powodu powtarzających się omdleń.

Źródło: mirror.co.uk